14 Ağustos 2022

TBF, Yalovaspor’un İtirazını Reddetti

ING Basketbol Süper Ligi 28. hafta mücadelesinde Petkim Spor konuk ettiği Semt77 Yalovaspor‘u Armand’ın son saniye üçlüğüyle 81-80 ile yenmiş ama konuk ekip kural hatası gerekçesiyle Türkiye Basketbol Federasyonu‘na itirazda bulunmuştu.

Karşılaşmadan sonra Yalovaspor 1.2 saniye kala top oyuna sokulduğunda saatin geç açıldığı gerekçesiyle maçın sonucuna itiraz etmişti.

TBF ilgili değerlendirmelerin yapıldığını, itirazın reddedildiğini açıkladı.

Konuyla ilgili gerekçeli karar şöyle:

18.04.2022 tarihinde oynanan Aliağa Petkim Spor – Semt77 Yalovaspor ING Basketbol Süper Ligi müsabakasına Yalova Spor Basketbol Kulübü’nün yapmış olduğu itiraz; Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından incelenmiş, inceleme sonunda;
Yapılan itiraza ilişkin olarak, müsabaka raporları ve itiraz konusu olay anının görüntüleri de izlenerek yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda; “Müsabakanın 4’üncü çeyreğinin tamamlanmasına 01.2 saniye kala Aliağa Petkim Spor takımı kenardan topu oyuna soktuktan sonra, 1 forma numaralı Armand, S. tarafından 3 sayılık başarılı bir atış yapıldığı, oyuncunun bu atışının ardından oyunu bitiren sesli işaretin geldiği ve potanın kenarlarındaki kırmızı ışıkların yandığı, söz konusu atışı müsabaka başhakeminin ve pozisyondan sorumlu olan birinci yardımcı hakemin AnlıkTekrar Sisteminden (IRS) tekrar izlediği ve bunun sonucunda sayının oyun süresi içinde olduğuna karar vererek müsabakayı bitirdiği” anlaşılmıştır. Basketbol Oyun Kurallarının ilgili maddeleri gereğince oyun zamanının “Topun oyuna sokulması sırasında topa oyun sahasındaki herhangi bir oyuncu kurallara uygun olarak dokunduğunda ya da top bir oyuncuya temas ettiğinde” başladığı ve bu tespitin müsabaka hakemleri tarafından Anlık Tekrar Sistemi (IRS) ile incelemesi yapılarak da teyit edildiği dikkate alındığında yapılan sayının oyun saati içinde gerçekleştiği anlaşıldığından itirazın reddine; karar verilmiştir.

Türkiye Basketbol Federasyonu