16 Ağustos 2022

Robert Williams, Parkelere Dönmek İçin Gün Sayıyor

Boston Celtics’in bu sezonki başarısında kilit rol oynayan ve çember savunmasının bel kemiği Robert Williams, 27 mart tarihinde Minnesota Timberwolves karşısında oynanan mücadelede menüsküsünden sakatlanmıştı. Genç uzunun 3-4 hafta parkelerden uzak kalması ve Brooklyn Nets karşısında NBA playoff ilk turunda seriyi kaçırması bekleniyordu.

Ancak görünen o ki Williams tedaviye beklenenden iyi yanıt verdi ve The Athletic’in raporuna göre cumartesi veya pazartesi günleri oynanacak serinin üçüncü veya dördüncü maçına hazır olacak.

Onun yokluğunda Celtics’te Daniel Theis ilk beş başlarken Nets’e karşı Alman uzunun parkede olduğu bölümlerde Boston Celtics rakibinden iki maçta ortalama yarım sayı fark yedi.

Robert Williams bu sezonu savunma verimliliğinde ilk sırada tamamlayan Boston Celtics’te görev aldığı 61 karşılaşmada 10.0 sayı, 9.6 ribaunt, 2.0 asist, 2.2 blok ve 0.9 asist ortalamaları yakalamıştı. Onun yokluğunda Boston çıktığı 21 karşılaşmada 10 mağlubiyet aldı.

Robert Williams atletik yetenekleri ve kısanın karşısında kalma becerisiyle Daniel Theis’a kıyasla daha mobil ve verimli bir savunmacı. Yaşadığı sakatlık sonrası eski formuna ne zaman ulaşacağı bilinmez ama Celtics’in onun rotasyona dönüşüyle beraber savunmasına güç katacağına kuşku yok.