19 Ağustos 2022

Phoenix Suns Devin Booker’ın Yokluğuna Karşın Nasıl Kazandı?

NBA playoff konferans çeyrek final serisi üçüncü maçında Phoenix Suns ana skoreri Devin Booker’ın yokluğuna karşın deplasmanda New Orleans Pelicans karşısında 114-111 kazanmayı başardı. Bu sonuçla Suns seride 2-1 öne geçerken maçtan öne çıkan istatistikleri paylaşmak istedim.

Devin Booker gibi ligin en elit skorerlerinden birinin yokluğunda koç Monty Williams takımını skorda tutabilmek adına Deandre Ayton’ı serinin üçüncü maçında oldukça efektif ve verimli kullandı. Genç uzun saha içinden 13/20 isabetle oynarken bulduğu 28 sayının 20’sini boyalı alandan üretti. Boyalı alan sayılarında seride ilk kez New Orleans Pelicans karşısında üstünlüğü ele geçirdiler. Ayton 28 sayısının yanında 17 ribaunt alarak ilk iki maçın aksine Jonas Valanciunas’a bu kategoride üstünlük kurdu. Seri genelinde iki maçta da Pelicans’a ikinci şans sayılarında yenilmelerine karşın bu karşılaşmada rakibe üstünlük kurdular.

Deandre Ayton’ın şut tablosu

Rakibin çember altına saldırma stratejisi özellikle maçın ilk yarısında oldukça iyi işlerken New Orleans Pelicans ikinci yarıda oyunu dengeledi. Son çeyrekte ise ilk maçta olduğu gibi Chris Paul sahne alırken kaydettiği 19 sayı ve 2 asistle takımını galibiyete taşıdı. All-star gard son çeyrekte 7/10 isabetle 19 sayı üretirken kazanılan ilk maçın aksine bu kez alışılagelmiş biçimde orta mesafeden rakibin fişini çekti.

Chris Paul’un şut tablosu: dördüncü periyot

Maç genelinde Phoenix Suns yayın gerisinden %15.4 gibi korkunç bir yüzdeyle oynarken, Jae Crowder 2022 NBA playofflarında şu ana kadar yayın gerisinden 15 denemede isabet bulamadı. Mikal Bridges ve Cameron Payne’in verimiyse normal sezona kıyasla oldukça düştü. Bridges, Crowder ve Johnson gibi isimler kendi şutlarını yaratmaktan ziyade asist üzerinden oynayınca verimleri yükselen oyuncular. Seri genelinde Suns, yayın gerisinden %30.3 isabetle oynarken, Paul ve Booker ikilisi dışında boş üçlüklerde 2/22 ile sadece %9 isabet yakalayabildi.

Serinin geri kalanında Suns’ın kazanmaya devam etmesi için mutlaka şutörlerin ritme girmesi gerekiyor. Deandre Ayton maça oldukça hızlı başlayıp ilk devrede 21 sayı üretmemiş olsa Phoenix için işler oldukça zora girebilirdi. Kaldı ki seride kazandıkları iki maçta da Chris Paul son çeyreklerde müthiş performanslar sergiledi. İşte Paul’un ilk maçın son çeyreğinde şut tablosu: