19 Haziran 2024

Takımlarımızın Hangi Avrupa Kupasında Mücade Edeceği Netleşmeye Başladı.

Bildiğiniz üzere Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko, A lisansına sahip oldukları için her sezon Turkish Airlines Euroleague‘de yer alıyorlar. Bu iki ekibimiz dışındaki diğer takımlarımızın da hangi Avrupa kupasında mücadele edecekleri netleşmeye başladı.

Pınar Karşıyaka, 7DAYS EuroCup’dan da davet aldı ama maddi olarak daha iyi şartlar sunan FIBA Şampiyonlar Ligi‘ni tercih edecek.

Galatasaray Doğa Sigorta cephesinde henüz net bir karar yok. Yöneticilerin bir kısmı EuroCup bir kısmı Şampiyonlar Ligi’ni istiyor. Ama genel anlamda 7DAYS EuroCup‘a daha yakın bir konumdalar.

Daha önce EuroCup’da mücadele eden 2 temsilcimiz Tofaş ile Darüşşafaka Tekfen ise tercihlerini FIBA Şampiyonlar Ligi‘nden yana kullandılar.

Karşıyaka, Tofaş ve Darüşşafaka ile beraber eğer Galatasaray da Şampiyonlar Ligi’ni tercih ederse ülke kontenjanı dolacağı için sıralamada daha aşağılarda olan Teksüt Bandırma‘nın katılma şansı kalmayacak. Ancak bu 4 takım da EuroCup’ı seçerlerse o zaman Bandırma’ya şans doğabilir. Eğer Şampiyonlar Ligi’ne katılamazsa Bandırma’nın önündeki tek seçenek FIBA Europe Cup ve buna da katılma durumları oldukça zayıf bir ihtimal.

Beşiktaş Sompo Sigorta bu sezon da Avrupa’da ülkemizi temsil etmek istiyor fakat ligi 8. sırada tamamladığı için Şampiyonlar Ligi için sırasu gelmiyor. Bütçede de küçülmeye gittikleri için EuroCup’dan bir teklif gelmesi beklenmiyor. Siyah beyazlılar için de Avrupa macerası için en uygun ihtimal FIBA Europe Cup olacak gibi duruyor.

Türk Telekom cephesinde de durum net değil henüz. FIBA Şampiyonlar Ligi’nde son 8 takım arasına kalmayı başardığı için yeni sezonda ön elemeden de olsa kupaya davet edilmeleri bekleniyor. Diğer taraftan EuroCup da Ankara ekibini organizasyonda görmek istiyor.

Diğer taraftan Frutti Extra Bursaspor ile Bahçeşehir Koleji de EuroCup’ın görüştüğü kulüpler arasında. Bu 2 kulübün her şekilde Avrupa’da oynamak istediği ve en kötü olasılıkla FIBA Europe Cup’da yer alacakları da gelen haberler arasında.

Gaziantep ise önümüzdeki sezon Avrupa sahnesinde yer almak istemiyor.

OGM Ormanspor‘un ise üst sıralardaki takımların durumlarına ve kararlarına göre FIBA Europe Cup’dan teklif alma olasılığı doğabilir.

2 thoughts on “Takımlarımızın Hangi Avrupa Kupasında Mücade Edeceği Netleşmeye Başladı.

  1. Basketbol gündem haber portalını beğenerek takip ediyorum.. Güzel haberler alıyorum.. Ben Türkiye süper ligi kombine bilet almak istiyorum.. Ne yapmalıyım?? Basketbolu gerçekten çooook seviyorum…

    1. Her takım kendi kombine biletini satar. Kulüplerin resmi web sitelerine göz atabilirsiniz.

Comments are closed.