8 Aralık 2023

Takım Analizi: FC Barcelona (2023-24)

Bu yaz FC Barcelona‘da bazı büyük değişiklikler oldu ve çaylak baş antrenör Roger Grimau yönetimindeki yeni görünümlü takım, kulübün Turkish Airlines EuroLeague‘i kazanmak için uzun süren bekleyişine nihayet bir son vermeyi umuyor. Taktisyen Saras Jasikevicius ve 2022 EuroLeague MVP’si Nikola Mirotic’in takımdan ayrılması bu yaz Barca’da çok konuşuldu ancak takım yaz döneminde akıllıca transferler yaptı ve bu da Palau Blaugrana’ya yeniden olumlu bir hava getirdi.

Tüm takımların analizlerini BURADA bulabilirsiniz.

Arka Alan Rotasyonu

NBA’de geçirdiği altı yılın ardından Barca’ya dönüşünün ikinci yılında Tomas Satoransky takımın hücumunu yönetmekle görevlendirildi. Rokas Jokubaitis’in yıldan yıla gelişimini sürdürmesi ve büyük anlarda öne çıkma yeteneğini sık sık göstermesi nedeniyle oyun kurucu rolü için zorlu bir rekabet yaşanacak.

“2” numaralı pozisyonda, geçen sezon Barca’nın ilk beşinde 39 maçın tamamında oynayan Nicolas Laprovittola’nın yine aynı görevde olması muhtemel. Ancak Bask Mamba’sı olarak adlandırılan Dario Brizuela’nın Unicaja Malaga’dan takıma eklenmesiyle artık dakikalarını tehdit edecek bir oyuncu var. Brizuela’nın EuroLeague’deki ilk maçına çıkacağını hatırlatalım. Oriol Pauli ve genç oyuncu Michael Caicedo Barca’nın arka alan opsiyonlarını tamamlıyor.

Ön Alan Rotasyonu

Yeni sezonda Barca’da Mirotic’in yarattığı bir boşluk var ancak onun yerini kısa forvet pozisyonunda başka bir Nikola – Nikola Kalinic – alabilir. Geçen sezon 38 maçın 26’sında ilk beşte başlarken, “üç numarada” bir başka seçenek olan Alex Abrines ise 10 kez ilk beşta başladı. Her ikisi de Koç Grimau için farklı nitelikler sunuyor.

Avrupa’da yazın en ilgi çekici transferlerinden biri de Barca’nın 2014 NBA Draftı’nın 2 numaralı seçimi Jabari Parker’ı kadrosuna katması oldu. Amerikalı uzun forvet kariyerinde ilk kez EuroLeague’e geliyor ve Barca taraftarları onun Palau Blaugrana’da hemen bir etki yaratmasını umacak. “Dört” numaraya yapılan bir diğer takviye Joel Parra oldu, genç forvet Joventut Badalona-Barca ayrımını geçerek iki kez EuroLeague şampiyonu olan takıma katıldı. Oscar Da Silva da Parker ve Parra ile dakikaları paylaşacak.

Barca pivot pozisyonunda oldukça iddialı. Blaugrana, Real Madrid’in eski oyuncusu Willy Hernangomez’i getirerek manşetlerde oldukça fazla yer kapladı. 29 yaşındaki oyuncu NBA’de geçirdiği yedi yılın ardından İspanya’ya döndü. Onun Barca’da ilk beş başlamayacağını düşünmek zor ancak 2019 EuroLeague MVP’si Jan Vesely, Barcelona’daki ikinci yılına girerken ilk beşteki rolünü korumaya kesinlikle hevesli olacaktır. Koç Grimau daha atletik ve gelecek vadeden bir uzun isterse, 19 yaşındaki James Nnaji var, büyük bir sıçrama yapmaya hazır.

Takip Edilmesi Gereken Oyuncu

İspanya milli takımıyla oldukça etkileyici bir Dünya Kupası sezonunun ardından Willy Hernangomez artık EuroLeague’de neler yapabileceğini göstermeye hazır. 2012-13 ve 2015-16 sezonlarında Real Madrid formasıyla 17 maça çıkarak Avrupa’nın en önemli kulüp basketbol turnuvasında oynama tecrübesine sahip olsa da İspanya’ya EuroLeague’de fırtına gibi esebilecek daha komple bir oyuncu olarak dönüyor.

İspanya 2022’de EuroBasket şampiyonu olurken MVP ödülünü kazanan Hernangomez, La Roja ile 2019 FIBA Dünya Kupası ve EuroBasket 2015’te de altın madalya kazandı. Hernangomez önderliğindeki Blaugrana, Koç Grimau yönetiminde yeni bir döneme girerken onun bu kazanma alışkanlığının takıma da yansımasını bekleyecekler.

Genel Bakış

Birçok kişi Koç Jasikevicius ve Mirotic’in ayrılmasının ardından Barca’nın bu yıl geri adım atmasını bekliyordu ancak Litvanyalı taktisyen Palau Blaugrana’da kazanma alışkanlığının inşa edilmesine yardımcı oldu. Kuşkusuz Barca, Koç Jasikevicius yönetiminde 2010’dan bu yana ilk EuroLeague şampiyonluğunu kazanamadı ama üst üste üç yıl (2021, 2022, 2023) Final Four’a ulaştı. Şimdi Koç Grimau, Hernangomez, Brizuela, Parra ve Abrines’ten oluşan yeni İspanyol çekirdeğiyle EuroLeague’i kazanma hedefini koruyan bir gruba liderlik edecek. Eğer bir Barca taraftarıysanız eğlenceli bir sezonun sizi beklediğini net olarak söyleyebilirim.