7 Aralık 2023

Takım Analizi: FC Bayern Munich (2023-24)

İki kez Turkish Airlines EuroLeague şampiyonu olan Pablo Laso’nun baş antrenörlüğe gelmesiyle FC Bayern Münich‘te yeni bir dönem başlıyor. Koç Laso’nun göreve gelmesi, Bayern’in 2024 baharında tamamlanması beklenen SAP Garden adlı yeni bir arena inşaatına başlamasının hemen ardından gerçekleşti. Serge Ibaka’nın gişe rekorları kıran imzasına ek olarak, Bayern için umut verici geçmesi beklenen sezon öncesinde kadroya ekstra heyecan katacak birkaç genç takviye de yapıldı.

Tüm takımların analizlerini BURADA bulabilirsiniz.

Arka Alan Rotasyonu

Carsen Edwards’ın Fenerbahçe Beko’dan, Sylvain Francisco’nun da Peristeri’den gelmesiyle Bayern’in arka alanında birkaç yeni yüz var. Edwards geçen yılki çaylak EuroLeague sezonunda yeteneğinin sinyallerini vermişti ancak şimdi hedef koç Laso yönetiminde bunu istikrarlı bir şekilde göstermek olacak. Francisco ise daha önce 2017-18 sezonunda Metropolitans 92 ile BKT EuroCup’ta oynadı ve şimdi Avrupa’nın en önemli kulüp basketbolu turnuvasında neler yapabileceğini göstermek isteyecek. Bayern ayrıca Nelson Weidemann’ı dört sezon kiralık olarak oynadıktan sonra bu yaz Chemnitz’den kulübe geri getirdi.

Diğer yandan Andreas Obst, Almanya ile dünya şampiyonu olarak hayatının en iyi yazını geçirdikten sonra EuroLeague sezonuna hazırlanıyor. Milli takımdaki performansıyla Alman halkının gönlünde taht kuran Obst, Koç Laso’nun yönetiminde önemli bir rol üstlenebilir. İspanyol koç ayrıca Nick Weiler-Babb’den de maksimum verim almayı hedefliyor. 26 yaşındaki oyuncu daha önce EuroLeague’in guard pozisyonundaki en iyi savunmacılarından biri olarak kendini kanıtladıktan sonra hücumda da performansını arttırmayı sürdürdü.

Ön Alan Rotasyonu

Bayern taraftarlarının favorilerinden biri haline gelebilecek yeni transfer Leandro Bolmaro, EuroLeague’e döndüğünde büyük bir sıçrama yapabilir. Koç Laso’ya sahada birçok seçenek sunuyor. 2023 FIBA Dünya Kupası’nı Almanya ile kazanan Isaac Bonga için de benzer bir hikaye söz konusu. Geçtiğimiz sezon EuroLeague’in en iyi genç oyuncularından biri olan Bonga, 2023-24 sezonunda bir adım öne çıkacak gibi görünüyor.

Takım kaptanı Vladimir Lucic’i de unutmamak gerek; Lucic önümüzdeki sezon “üç” ve “dört” pozisyonları arasında gidip gelebilir. Artık 34 yaşında olan Lucic, 2020-21 ve 2021-22’de gösterdiği seviyesine geri dönmeye çalışmanın yanı sıra gençeleşen takıma tecrübesiye liderlik yapacak.

Yazın sürpriz hamlelerinden biriyle Bayern, en son 2011-12 sezonunun ilk yarısındaki lokavt sırasında Real Madrid formasıyla EuroLeague’de mücadele eden 2019 NBA şampiyonu Serge Ibaka’yı kadrosuna kattı. Uzun forvet ya da pivot pozisyonlarında oynayabilen Ibaka, büyük hedefleri olan Bayern’e tecrübe, üst düzey oyun zekası ve kazanma mentalitesi katıyor.

Bayern’in bu yaz Almanya ile Dünya Kupası’nı kazanan oyuncularından biri olan Niels Giffey de yedek kulübesinde yüksek bir kalite sunacaktır. Niklas Wimberg, Bayern’in forvet pozisyonlarındaki seçeneklerini tamamlıyor.

Pivot pozisyonunda ise Bayern’in seçenekleri çok fazla. Daha önce 2016-2019 yılları arasında Audi Dome’da oynayan Devin Booker bu yaz kulübe geri döndü ve boyalı alanı özellikle hücumda etkin kullanmak görevlendirilecek. Geçtiğimiz sezon çember koruma görevi, çaylak EuroLeague sezonunda blok yeteneğini sergileyen Freddie Gillespie’ye düşmüştü ve şimdi Booker’la birlikte hareket etme şansı bulacak. Genç pivot Danko Brankovic, geçtiğimiz sezon Sırbistan’da 16.8 sayı ve 10.5 ribaund ortalamaları tutturduğu Mega Basket’teki başarılı kiralık döneminin ardından Bayern’e geri döndü. Elias Harris, Bayern için pivot pozisyonunda daha fazla derinlik sunuyor.

Takip Edilmesi Gereken Oyuncu

Bayern’de Laso döneminin ilk transferi Leandro Bolmaro oldu ki bu belki de kulübün niyetinin bir işaretiydi. 23 yaşındaki Bolmaro, FC Barcelona’da A takım kadrosuna girdikten sonra EuroLeague’in en çok gelecek vaat eden oyuncularından biriydi ama şimdi Avrupa’nın en önemli kulüp basketbolu turnuvasına kanıtlaması gereken bir şeyle geri dönüyor.

Arjantinli oyuncu, 2020-21’de Barca’da geçirdiği çıkış sezonunun ardından NBA’de birkaç yıl geçirdikten sonra Mart 2023’te eski kıtasına dönerek geçen sezonu Tenerife’de tamamladı. Bolmaro’nun birçok avantajı var ve her şey planlandığı gibi giderse, Bayern yeni arenası SAP Garden’a gittiğinde takımın yüzü konumunda olabilir. Koç Laso yönetiminde nasıl gelişeceğini görmek büyüleyici olacak, bu yüzden Bolmaro kesinlikle gelecek sezon yakından takip edilmesi gereken bir oyuncu olacak.

Genel Bakış

Bayern ve diğer birçok takım için en büyük sorun EuroLeague’in seviyesinin her yıl daha da iyiye gitmesi. Geçtiğimiz sezonu Alman ekibi 11-23’lük derecesiyle 15. sırada bitirdi, bu yüzden Bayern’in play-off hedefine ulaşması için gelişim göstermesi gerekiyor.

Koç Laso elindeki görevin ve bunun ne kadar zor olacağının tamamen farkında. Diğer yandan gelecek vaat eden kadrosu tüm EuroLeague’de izlemesi en eğlenceli takımlardan biri olabilir. Play-offlara ulaşmak Bayern’in ana hedefi olmalı ve Bayern her gece kazanma motivasyonunu yüksek tutacaktır. Bu Laso’nun Bayern’deki ilk yılı ve winner bir koç olarak gelecek sezondan itibaren kulübü bir üst seviyeye taşımaya çalışacaktır.