2 Aralık 2023

Stephen Silas Alperen Şengün Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Geçtiğimiz sezon normal sezonu ligin en kötü galibiyet yüzdesiyle noktalayan takımı olan Houston Rockets, yeniden yapılanmanın üçüncü yılına girmeye hazırlanıyor.

Çaylak sezonunda Houston Rockets’ta gösterdiği performansla kendini ispat eden, ve milli formayla iyi bir EuroBasket geçiren Alperen Şengün, yaz döneminde Christian Wood’un takımdan ayrılmasından sonra ikinci sezonunda daha fazla süre alması beklenen isimler arasında.

Konuyla ilgili olarak The Athletic’e açıklamalarda bulunan Houston Rockets baş antrenörü Stephen Silas, milli uzunla ilgili şunları dile getirdi:

“O, harika bir oyuncu. Top elindeyken bir şekilde kendisine pozisyon hazırlayabiliyor. Alçak posttayken sırtı dönük oyun becerisiyle skor bulabiliyor, yüksek posttayken orta mesafe tehdidini konuşturabiliyor veya pas yeteneğiyle takım arkadaşlarını işin içine dahil edebiliyor. Aynı zamanda sürekli sahada takım arkadaşlarına yardımcı olmaya çalışıyor. Yine de geçtiğimiz sezon bazı sorunlarla karşılaştı.”

Alperen Şengün çaylak sezonunda Houston Rockets ile 72 maça çıkarken 9.6 sayı, 5.5 ribaunt ve 2.6 asist ortalamaları yakaladı. Silas, ikinci sezonuna girmeye hazırlanan 19 yaşındaki Alperen’in geçen sezon kazandığı deneyimle beraber daha etkili olacağına inanıyor.

“Karşılaştığı problemlerden en önemlisi ise takımdaki kimsenin Alperen’i tanımaması ve onunla nasıl oynayacaklarını bilmemesiydi. O da sahada ne yapması gerektiğini tam anlamıyla bilmiyordu. Sezon ilerledikçe ise o takımı, takım da onu daha iyi tanımaya başladı. Nereye ne zaman hareketlenmesi gerektiğini, hangi pozisyonlarda pas aldığı zaman daha etkili olabileceğini anlamaya başladı. Bu tüm sezona yayılan bir gelişim süreciydi. Bu durum elbette Alperen için hiç de kolay değildi. Maç başına yaklaşık 10 dakika civarı süre alıyordu ve bu kısıtlı sürede kendini göstermeye çalışıyordu. Yine de kendisi için diğer oyuncularla birlikte oynama alışkanlığı kazanması çok önemliydi. Bu yüzden önümüzdeki sezon için ona daha çok süre vermeyi düşünüyorum.”

Alperen Şengün, EuroBasket son 16 turunda Fransa’ya elenerek turnuvaya veda eden A Milli Takım ile 6 maçta 16.5 sayı, 8.2 ribaunt ve 2.2 asist ortalamaları yakalayarak iyi bir turnuva geçirdi. Rockets koçu Stephen Silas, verdiği demeçte Alperen’in savunma yönünü geliştirmesi gerektiğinin altını şöyle çizdi:

“Yeni sezonda geliştirmesi gereken bir numaralı konu ise savunması olacak. Aslında sadece Alperen için değil, tüm takım için savunma bir numaralı konu olacak. Genç oyunculardan oluşan bir ekibiz ve oyuncularımızın çoğu hücumda ne yapmaları gerektiğinin farkındalar. Savunmada da kendilerine biçilen rol tanımlarını en iyi şekilde uygulamalılar.”

Eurohoops