16 Nisan 2024

Sergio Scariolo: “Teodosic’in Yeteneklerini Kullanmak İçin Sağlığına Dikkat Etmeliyiz”

Geçen sezon 7Days EuroCup’ı kazanarak uzunca bir aradan sonra Turkish Airlines EuroLeague’e dönen Virtus Bologna, dördüncü hafta mücadelesinde Belgrad’da Partizan’a konuk olacak.

İtalyan ekibinin başarılı teknik patronu Sergio Scariolo, Mozzart Sport’a Partizan maçı öncesi açıklamalarda bulundu ve yıldız gardı Milos Teodosic’in durumu hakkında bilgi verdi.

EuroBasket öncesi milli takımdan kesik yiyen Teodosic, sezona sakat başlasa da son iki karşılaşmada kısıtlı süreler oyuna girdi.  Yaz döneminde ismi bir dönem Partizan ile de anılan Sırp gard hakkında İtalyan teknik adam şunları söyledi:

“Elbette gidecek çok yolu var, forma girmek için çalışıyor, ancak şu anda sağlıklı olmak en önemli şey. Oyun süresini istikrarlı bir şekilde artıracağız. Gün aşırı, her maçta 30 dakika oynayarak gereğinden fazla kullanabileceğiniz bir oyuncu değil. Yeteneği, vizyonu, geçiş yetenekleri ve bir adım önde kalabilmesi, onun yere ait olduğundan emin olmamı sağlıyor. Yeteneklerini doğru şekilde kullanmak için sağlığına dikkat etmeliyiz. Onu aşırı yükleyerek yaralanma riskine girmemek gerekiyor.”

“Takım arkadaşları üzerinde büyük bir etkisi var. Onlara Milos gibi olamayacaklarını, olmaya da çalışmamaları gerektiğini açıklamaya çalışıyorum. Bu konsantrasyon seviyesini nasıl koruyacaklarını ondan öğrenmeleri gerekiyor. Özellikle genç oyuncular. Farkındalığı ve oyuna olan hissi ile imkansız oyunlar yapabilir. Olayları olmadan önce görür. Elbette elit bir defans oyuncusu değil ama savunma ve taktik anlayışı olabilecek en üst seviyede. Oyuncuların öğrenmesi gereken şey bu, böyle bir dahiden çok benzersiz ve eşsiz olan bakmadan paslar değil.”

Eurohoops

Virtus Bologna EuroLeague’de geride kalan üç haftada sadece evinde Bayern Munich karşısında kazanabildi. Milos Teodosic ise son olarak 2018 sezonunda CSKA formasını terlettiği Avrupa’nın en büyük organizasyonunda 4 yıl aradan sonra yeniden boy göstermeye başladı. 35 yaşındaki deneyimli gard bu sezon Bologna formasıyla 8.0 sayı ve 4.5 asist ortalamaları yakaladı.