26 Mart 2023

Sergio Scariolo Finlandiya Maçı Öncesi Açıklamalarda Bulundu

FIBA EuroBasket son 16 turunda Litvanya’yı uzatma sonunda 102-94 yenerek 2000 yılından bu yana katıldığı tüm şampiyonlarda çeyrek finali görmeyi başaran İspanya’da baş antrenör Sergio Scariolo açıklamalarda bulundu.

Çeyrek finalde Finlandiya ile eşleşen İspanya’da deneyimli teknik adam rakibin yıldızı Lauri Markkanen’in eşleşmesi oldukça güç bir oyuncu olduğunu belirtti ve maçın anahtarının tempoyu kontrol etmekten geçtiğini şu şekilde belirtti:

“Markkanen, oyun tarzından ötürü eşleşmesi oldukça güç bir oyuncu. Bu maça hazırlanmak oldukça zordu. Rakibin beş oyuncusu da şutör. Ritim yakaladıklarında baş döndürücü bir tempoda sizi koşturuyorlar. Birinci sınıf bir yıldıza sahipler. EuroBasket çeyrek finalinin gerektirdiği zihinsel dayanaklılığa sahip olup olmadığımızı göreceğiz.”

Finlandiya’nın NBA patentli yıldızı son 16 turunda Hırvatistan karşısında kusursuza yakın bir hücum performansı ortaya koyarak maçı sadece 6 şut kaçırıp 43 sayıyla noktaladı. İspanya baş antrenörü Sergio Scariolo Fin yıldızı nasıl savunacağına ilişkin şöyle konuştu:

“Onu savunmanız gerekiyor, ancak başka sızıntıları açmamak için bunu çok akıllıca ve çok dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Finlandiya alanı çok iyi paylaşıyor. Kapatmanız gereken çok fazla saha olduğunda, özellikle dikkati dağıtmamak veya gereksiz yardımlarda kaybolmamak için yüksek konsantrasyon göstermemiz gerekiyor.”

Basketnews

İspanya EuroBasket çeyrek finalinde bugün 18:15’te Finlandiya karşısına çıkacak. Maçı kazanacak ekip yarı finalde Almanya Yunanistan eşleşmesinin galibi ile karşılaşacak.