29 Mart 2023

Sasha Vezenkov: “Olympiakos İçin %100’ümü Vereceğim”

Geçtiğimiz sezon dört yıl aradan sonra Turkish Airlines EuroLeague’de final four yapan Yunanistan Ligi’nde ise şampiyonluk sevinci yaşayan Olympiakos, yeni sezon öncesi medya günü etkinliği düzenledi.

Etkinlikte Eurohoops’a özel bir röportaj veren Yunan ekibinin Bulgar yıldızı Sasha Vezenkov, yaz döneminde takımda kaldığı için mutlu olduğunu ifade etti.

Bulgaristan, 2022 EuroBasket’te gruptan çıkamasa da Vezenkov, bireysel anlamda harika bir turnuva geçirip Avrupa’nın en elit oyuncuları arasında olduğunu kanıtladı. Yaz döneminde bir dönem NBA ekiplerinden Sacramento Kings’in gündemine gelen yıldız uzun takımda kalmaktan ötürü pişmanlık duymadığını şöyle açıkladı:

“Güzel bir yazdı. Sosyal medyada insanlardan takımda kalmamı ne kadar istediklerini gösteren çok sayıda mesaj aldım. Bunları görmek güzel bir şey. Uzun zamandan sonra bazı sağlam konuşmaların yapıldığı ilk yazdı ve Sacramento Kings bana ilgi gösterdi. Elimden gelen bilgiler, duyduklarım ve masada olanlardan yola çıkarak benim için en iyi seçeneğin Olympiakos olduğuna karar verdim. Arkama bakmam Kararlarımın her zaman arkasındayım. Bunun en iyi seçim olduğunu kanıtlamaya çalışıyorum.”

Yaz döneminde kadrosunu önemli ölçüde muhafaza eden Olympiakos’un önümüzdeki sezon da Final Four hedefiyle yola çıkacağını belirten Vezenkov, şunları dile getirdi:

“Çekirdeği Korumak Önemli”

“Çekirdeği tutmak çok önemli. Yeni adamların Euroleague tecrübesi var, onlar için de daha kolay. Kimyayı ne kadar erken bulursak, o kadar çabuk performans sergileyeceğiz. Euroleague’de her şey baştan önemlidir. En önemli şey, daha iyi olmak için motivasyon bulmaktır. Her gün gelişmek, ekiple birlikte başarılı olmak istiyorum. %100 vereceğim. Benim ve takım için zor geceler olacak. Bununla iyiyim, en önemli şey takımın kazanması.”

EuroBasket’ten sonra devşirme oyuncular tartışması halen gündemdeyken, üç vatandaşlığı bulunan Bulgar yıldız konuyla ilgili kendi görüşünü şu şekilde açıkladı:

“İnsanlar Kıbrıs’ı, Bulgaristan’ı ve Yunanistan’ı sevdiğimi biliyor. Yunanca konuşuyorum, bu benim ana dilim, burada büyüdüm ve tüm arkadaşlarım burada. Yunanistan’ı seçebilecekken kimse bana denememi söylemeye gelmedi. Ben kimseyi suçlamıyorum. Belki biri istemedi, görmedi. Ne olacağını bile bilmiyorum. 16-18 yaşlarındayken kimse benim için gelmedi. Bana kalan tek şey televizyonda Yunan milli takımına destek olmak. Yunanistan’ı seviyorum ve bunu biliyorsun. Ama hiç konuşma olmadı, yapılıp yapılamayacağını görmek için kimse gelmedi.”

Eurohoops