30 Mart 2023

RESMİ: Panathinaikos, Agravanis’i Kadrosuna Kattı (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Panathinaikos, yerli rotasyonuna önemli bir takviye yaptı.

Yunanistan Ligi temsilcisi son olarak Napoli forması ile izlediğimiz ve son yıllarda milli takım formasını da istikrarlı bir şekilde giyen Dimitris Agravanis ile anlaştı. Kontrat sezon sonuna kadar geçerli olacak ve Yoncalar’ın artı 2 yıllık opsiyonu kullanma hakları da olacak.

2.08 metre boyunda olan 28 yaşındaki Yunan forvet, sezona Peristeri ile başlamış ardından da Napoli’ye transfer olmuştu. Yunan ekibi ile BCL’de 6 maçta 11.0 sayı, 4.5 ribaund, ESAKE’de ise 8 maçta 10.9 sayı, 5.1 ribaund, 2.4 asist ile katkı vermişti. İtalyan ekibinde ise 5 maçta ortalama 8.6 sayı, 4.8 ribaund ile mücadele etmişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Maroussi’de yetişten ve altyapılarda sergilediği performans artı yüksek potansiyelle Olympiakos’da bir şans bulan, bunu çok iyi değerlendiremese de sonrasında Promitheas’daki performansı ile milli takıma kadar yükselen yetenekli forveti gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Öncelikle artılarına bir göz atalım… Agravanis 2.08 metre boyunda olmasına rağmen bir uzundan çok 3 numara gibi hücumda aktif ve hareketli olan bir oyuncu. Yüzü dönük silahları ön planda, perimetrede hem dribbling üstünden penetre ederek potaya gidebiliyor hem de dış şut tehditi var. Potaya gittiği pozisyonlarda teması alıp dengesini koruyabiliyor ve bu nedenle de pozisyonları yüksek yüzdeyle bitirebiliyor. Ayrıca alçak postta da silahları var, sırtı dönük pozisyonlar da ayak hareketleri çabuk, dönüşleri iyi ve dengesini kullanarak pozisyonları yüksek yüzdeyle bitiriyor. Yarı sahadaki etkinliğinin yanı sıra tam sahada da iyi bir koşucu Agravanis, kanatdan yaptığı koşularla pozisyonları bitirdiği gibi savunma ribaundlarını çekerek dribblingle direkt olarak hücuma çıkığ tam sahayı katederek skor bulabiliyor. Savunma ribaundlarında olduğu gibi rakip pota altında da iyi bir ribaundçu, ikinci şans sayıları çıkarabiliyor.

Gelelim geliştirmesi gereken noktalara… Evet dış şut tehditi olan bir uzun ama hem Yunanistan Ligi’nde ve BCL’de hem de Serie A’da yüzde 30’un altında kaldı şuana kadar, istikrarlı ve verimli bir isim değil bu alanda. Diğer taraftan temastan kaçmayan ve potaya yakın olmayı seven bir uzun olarak sıklıkla serbest atış çizgisine gidiyor ama buradaki yüzdesi de ço düşük, yüzde 50 ile çizgiden isabet buldu şuana kadar!! Atletik bir uzun değil ve patlayıcı bir ilk adımı yok, bu da penetre pozisyonlarında koridoru bulduğunda potaya gidebilmesini sağlıyor, adam eksiltme özelliği yok. Aynı zaafları nedeniyle savunmada da perimetrede çabuk oyuncular karşı zorlanıyor, yanal hareketliliği iyi değil.

Pana’nın kadrosuna baktığımızda koç Radonjic’in Mantzoukas ve Chougkaz’dan hem sakatlıkların etkisiyle hem de verdiği fırsatları değerlendirip gelişim gösterememeleri nedeniyle yeteri kadar faydalanamadığını biliyoruz. Bu da 4 numarada yükün Williams’ın omuzlarına çok fazla binmesine neden oldu şuana kadar. Agravanis transferi ile artık bunun önüne geçebilecekler çünkü Yunan oyuncu hem Promitheas hem de Peristeri’de bu seviyeler için artık hazır olduğunu göstermişti ki Euroleague oyuncularının yer almadığı milli maçlarda da takımı sırtladığını da bir çok kez görmüştük. Özetle Pana, sezonunun bu zor döneminde doğru bir pozisyona yerinde bir hamle yapmış oldu.