25 Mart 2023

RESMİ: Bursaspor’da İkinci Andrews Dönemi Başlıyor! (Analiz)

Ülkemizi 7DAYS EuroCup‘da temsil eden Türkiye Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Frutti Extra Buraspor kadrosunu eski skoreri ile güçlendirdi.

Sezona Panathinaikos ile başlayan ve geçtiğimiz günlerde anlaşarak Yunan ekibinden ayrılan Andrew Andrews ile sezonun sonuna kadar geçerli bir kontrat imzaladıklarını duyurdular.

1.88 metre boyunda olan 29 yaşındaki tecrübeli skorer geçen sezon Bursaspor’un EuroCup’da gerçekleştirdiği final yürüyüğünde kritik bir role sahipti. Yunan ekibine ise uyum sağlayamadı ve ligde sadece 2 maçta ortalama 15.5 dakika süre alırken 4.5 sayı, 1.5 ribaund, 1.0 asist ve ilk kez çıktığı Euroleague sahnesinde ise 4 maçta ortalama 20.3 dakika sahada kalırken 8.3 sayı, 1.5 ribaund, 1.8 asist ile katkı verebilmişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Andrews saf bir skorer. Hücumda agresif ve sürekli skoru koklayan bir combo guard. Çabuk ve düzgün şut mekaniği sayesinde savunmaların saniyelik hatalarını bile cezalandırabilen, sezgileri iyi seviyede olan bir skorer. Hem geçiş oyunlarında hem de savunma yerleşmeden kullandığı erken şutlarla rakip savumaları baskı altına alabiliyor, sürekli tehdit ediyor. Çok çabuk ve öldürücü bir ilk adımı yok belki ama genel anlamda süratli bir oyuncu, savunmacısı ona mesafe verdiği zaman agresif şekilde potaya gidiyor ve bu nedenle de çok sayıda faule maruz kalarak çizgiye gidiyor. Buradan da yüksek yüzde ile takımına skor katkısı verebiliyor. Her iki yöne de penetre edebilen ve pozisyonları her iki eliyle de bitirebilme lüksüne sahip olmasının yanı sıra gerektiğinde orta mesafe şutlarla da kendisine skor yaratabiliyor, bu kararı aniden verebilmesi ve çabuk şuta kalkmasıyla savunmacılarını çaresiz bırakabiliyor. Aşağı yukarı sahanın her yerinden şut tehditi var zaten ve onun için karşısında bir ya da daha fazla savunmacı olması önemli olmuyor, karar verdiği zaman o şutu göndermenin bir yolunu buluyor genelde. Sadece dribbling üstü şutlarda değil, ceza şutlarında da önemli bir tehdite sahip.

Gelelim eksilerine. Evet savunma takımını tamamen yanlız bırakan bir isim değil ve istediğinde, daha doğrusu konsantre olduğunda oyunun bu alanında da iyi işlere imza atabileceğini, her iki guard pozisyonunu da savunabileceğini gördük. Tabi perdelerden çıkmada çok yavaş olduğunu, özellikle seri perdelemelerin olduğu hücumlarda savunmasının hemen düştüğünü de gördük. Genel olarak savunma alanda iyi durumda değil ve daha da önemlisi istikrarız. Toplu adam savunmasında belirttiğim gibi istikrarsız, topsuz savunmada oldukça kötü ve açık alanda rakiplerini takip etmede ise belki de daha kötü diyebiliriz. Geri koşma konusunda fazla efor sarfetmeyen bir isim. Eksileri sadece savunmada değil elbette. Hücumda da şut seçimleri konusunda sorunlar yaşayabiliyor. Genelde erken top kullanmayı seviyor ve karar verdiğinde yüzünde savunmacının eli de olsa o şutu kullanmayı tercih ediyor, bu da verimini düşürüyor elbette. Genelde süratli bir şekilde potaya kadar gitmeyi seviyor ama bunu kafası yerde yaptığı ve pas becerileri yetersiz olduğu için hücum faulle ya da zorlama atışlarla top kayıplarına dönüşebiliyor bu pozisyonlar. Evet hücumda agresif oynamak istiyor ama zaman zaman kendi şutunu yaratabilecek patlayıcılığa ve atletizme sahip olmadığını da kabullenmesi gerekiyor.

Özetle Andrews skorer özellikleri üst seviyede olan ama oyun kurma ve organizasyon becerleri sınırlı olan bir combo guard. Ama zaten geçen sezon da gördüğümüz üzere Bursaspor’da Needham gibi değerli bir oyun kurucu ile birlikte süre aldığı için bu zaafları geri planda kalmıştı. Takıma döndüğünde de halen yanında Needham’ın olması büyük avantaj olacak ki Clemmons ile de birlikte sahada kalabilir. Dawkins’den istediği verimi alamayan ve Onuralp’in yanına ikinci skor opsiyonunu yaratmakta problem yaşayan temsilcimiz adına sezon ortasında yapılabilecek en doğru hamlelerden biri olduğunu düşünüyorum. Takımı, şehri, arkadaşlarının bir çoğunu ve koçu tanıması çok büyük bir avantaj.