29 Mart 2023

MAÇ ANALİZİ: Larkin ve Micic’den Yoksun Efes, Son Çeyrekte Kontak Kapattı!

Turkish Airlines Euroleague 27. hafta mücadelesinde temsilcimiz Anadolu Efes, Belgrad’da konuk olduğu Kızıl Yldız karşısında eksiklerine rağmen iyi direndi ama son çeyrekte kontak kapatarak (26-8) 94-75 gibi farklı bir skorla yenilmekten kurtulamadı.

Bu sonuçla Sırp ekibi derecesini 12-15 yaptı ve 13. sırada yer aldı. Anadolu Efes ise 13-13 ile 10. sıraya geriledi.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ev sahibi ekipte Facundo Campazzo 22 sayı, 3 ribaund, 7 asist ile yıldızlaşırken, Ognjen Dobric 15 sayı, 3 ribaund, 2 asist ve Luka Mitrovic ile Ben Bentil de 10’ar sayıyla katkı verdiler.

Hem Larkin hem de Micic’den yoksun olan Efes cephesinde ise Will Clyburn 12 sayı, 9 ribaund, 4 asist, Ante Zizic 16 sayı, Rodrigue Beaubois 15 sayı, 3 asist, Amath M’baye 12 sayı, 7 ribaund ve Elijah Bryant 10 sayı, 2 ribaund, 2 asist ile direnen başlıca isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

İki yıldız guardın yokluğunda Efes, maça son dönemin formsuz ismi Buğrahan ile başlamak zorunda kaldı. Onun beklentilerin üstüne çıkması ve ikili oyunlarda verdiği doğru kararlar sayesinde Zizic’i verimli kullanıp maçın baçında skor üstünlüğünü ele aldık. Ancak Campazzo’nun kenardan gelerek ortaya koyduğu enerjiye cevap veremedik ki Dobric’in de hücumda çok agresif oynaması kanat savunmamızı zorladı epey. Biz de onlara Clyburn’den gelen üretimle cevap verdik ve ilk çeyreği bu sayede 20-25 önde geçtik. İkinci çeyreğin başında Campazzo’dan gelen üçlüklere çözüm bulamadık, maça ortak oldu ev sahibi. Neyse ki “acil durumda camı kırınız” yazılı isim, Clyburn devreye girdi ve hemen tekrar farkı 8 sayıya çıkardık, nefes aldık. Ama hücumda onun dışındaki diğer isimlerle yaptığımız basit top kayıplarını iyi değerlendiren Kızıl Yıldız yeniden ritim buldu ve ilk kez öne geçti. Zizic hamlesiyle boyalı alan üretimini yeniden aktive edip Buğrahan’ın bulduğu kritik üçlükle skorda dengeyi koruduk. Ama ilk yarının son bölümünde Campazzo’ya üçlük esnasında yapılan faul ve itirazlar nedeniyle üstüne gelen teknik faul sayesinde kolay 4 sayı bularak soyunma odasına 49-45 önde girdi Kızıl Yıldız.

İkinci yarının başında ikili oyunlarımızı daha agresif ve fiziksel oynarak, doğru adam değişerek iyi savundular ve farkı ilk kez çift hanelere çektiler… Efes üçlüklerle oyuna tutunmaya çalışırken Zizic’in pota altındaki skorer oyunu da yeniden ritmimizi bulmamızı sağladı, farkı 3 sayıya kadar düşürdük. Onlar da cevap olarak Petrusev’i devreye soktular ve skor yeniden dengeye geldi. Son çeyreğe 68-67 Kızıl Yıldız üstünlüğü ile girildi. Campazzo’nun final çeyreğine yine agresif bir giriş yapması, sürekli potaya atak etmesi tüm dengemizi bozdu. Hücumda da ritmimizi bir türlü bulamadık ve oyunun kontrolü, momentumu tamamen ev sahibine geçmiş oldu. Bitime 4.5 dakika kala fark 8 sayıyken koç Ataman 2. teknik faulünü alarak oyundan atıldı. Sırp ekibi çok yorulan ve zaten ayakları ağır olan Zizic’e karşı Mitrovic’i birebir bırakıp skor üretimini arttırdı, farkı da çift hanelere çıkardılar ve maçın sonunu da tamamen domine ederek son çeyrekte temsilcimizi sadece 8 sayıda tutup 94-75 gibi farklı bir skorla kazandılar, play-off yarışına tutundular.

Elbette hem Micic hem de Larkin’in olmadığı bir günde takımı çok da eleştirmemek gerekiyor… Yerli rotasyonunun sıkıntılı olması ve lig maçlarında katkı verememelerinde doğan yabancıların üstündeki yorgunluk yine kendisini gösterdi. İlk 3 çeyrekte enerjisi biten bir çok isim vardı. Son günlerde takımı tek başına sırtlamaya çalışan Clyburn haklı olarak çok zorladı. Ayrıca bir türlü ritmini bulamayan M’Baye, geldiği günden bu yana beklentileri karşılayamayan Singleton ve artık ilerleyen yaşlarıyla bu seviyelerde beklentileri veremeyen Dunston ile Pleiss da bana göre haklı eleştiri oklarının hedefi konumundalar! Efes adına artık sezonun kritik dönemi başlıyor, bu aşamadan sonra alınacak her mağlubiyet play-off dışında kalmaları anlamına gelebilir… Bu nedenle her maçı final olarak görmek zorundalar, aksi halde son 2 sezonun şampiyonu olarak bu sezonu büyük bir hayal kırıklığı ile kapatabilirler…