22 Mayıs 2024

RESMİ: Kızıl Yıldız, Kadrosunu Smart ile Güçlendirdi (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Kızıl Yıldız, kadrosunu NBA patentli bir guard ile güçlendirdi.

Adriyatik Ligi ekibi yaptığı açıklamayla Javonte Smart ile sezon sonuna kadar geçerli bir kontrat imzaladığını duyurdu.

1.93 metre boyunda olan 24 yaşındaki genç guard, 2021-22 sezonunda Bucks ile 13 ve Heat ile 4 maça, bu sezon da Sixers ile sadece 1 maça çıkmıştı. Toplamda 18 NBA maçında ortalama 11.1 dakika sahada kalmış, 2.8 sayı, 1.3 ribaund ile katkı vermişti. Bu sezon G-League sahnesinde Delaware forması ile 6 maçta ortalama 34.2 dakika sahada kalırken 18.5 sayı, yüzde 33.3 üçlük, 2.5 ribaund, 4.7 ribaund istatistikleriyle dikkatleri üstüne çkemişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Kaliteli top tekniği artı etkili yön değiştirmelere ve üstün oyun kurma yeteneğine sahip hem büyük hem hızlı ve aynı zamanda kurnaz bir combo guard. Oyun kurucu pozisyonu için ideal boyutlara ve fiziğe sahip. İri, güçlü ve üst düzey bir çabukluğa sahip. Atletik olarak NBA seviyesindeki atletlere karşı koyabileceğini gösterdi ancak oyun kurucu pozisyonunda beklentileri karşılayamadı o seviyede… Smart dribbling üstü etkili bir guard, harika bir top kullanma becerisine sahip. Savunmacıları geçmek için hızlı bir ilk adımı ve süper hızlı bir crossover’ı var… potaya giderken rakiplerin belini kırmayı biliyor. Gerek penetre pas gerekse direkt potaya ataklarda başarılı ve açık sahada onu durdurmak çok zor. Cüssesini savunmacılardan korunmak için iyi kullanıyor ve sırtı potaya dönük oynayabiliyor ve kendisinden küçük guardları alçak postta cezalandırabiliyor. Gücü, temas halinde bitirişinde ve uzun boylu savunmacılara karşı pota altında skor üretebilmesinde ona avantaj sağlıyor.

Dış şutu hala üzerinde çalışması gereken bir konu ve hem üç sayı bölgesinden hem orta mesafeden şut seçimlerini geliştirmesi gerekiyor. Şut tekniği ve zıplama formu iyi ama harika değil ve topun elinden çıkış noktası biraz fazla düşük…. Diğer yandan top kaybına çok meyilli bir isim. Topu trafikte tutma ve pozisyonları zorlamama konusunda daha iyi bir iş çıkarması gerekiyor. İyi ama harika olmayan oyun kurucu içgüdülerine sahip ve hücumu yönetme, topla daha iyi kararlar verme konusunda kendisini geliştirmesi gerekiyor.

Smart Avrupa basketbolunda atletizmi, enerjisi ve çabukluğu ile özellikle tempoyu seven takımlarda faydalı olabilecek bir combo guard. Ama daha çok iki numaraya kayarak skorer görevini üstleneceğini söylemek yanlış olmaz. Ondan takıma liderlik etmesini ya da önce pası düşünmesini beklemek yeteneklerine haksızlık olur. Kızıl Yıldız’da da onu daha çok Teodosic’in yanında bitirici rolde izleyeceğimizi düşünüyorum. Savunma konusunda kendisini geliştirebilir ve şutlarını biraz daha istikrarlı hale getirebilirse Euroleague’de iyi bir kariyer onu bekliyor.