15 Nisan 2024

RESMİ: Bursaspor’dan Neal Takviyesi Geldi (Analiz)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Bursaspor Info Yatırım guard rotasyonuna takviye yaptı.

Sezona Rumen ekibi Oradea’da başlayan, daha önce ligimizde 2019-20 sezonunda Fethiye forması ile izlediğimiz Erick Neal ile sezon sonuna kadar anlaştıklarını duyurdular.

1.78 metre boyunda olan 28 yaşındaki tecrübeli oyun kurucu yerel ligde 18 maçta 14.0 sayı, yüzde 38.2 üçlük, 3.8 ribaund, 7.2 asist ve Europe Cup’da ise 11 maçta 15.7 sayı, yüzde 38.6 üçlük, 3.1 ribaund, 8.1 asist ile katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Neal, son dönemde Avrupa basketbolunda yeniden öne çıkan sürat ve delicilik üzerine artıları üst seviyede olan, küçük dev adamlardan birisi. İşin hücum tarafında kaliteli top tekniği, deliciliği ve saha görüşü ile fark yaratan bir isim. Dribbling üst pozisyonlarda yay gerisinden yüksek yüzdeya sahip olması onu ikili oyunlarda üçlü tehdit haline getiriyor, asist, şut, penetre opsiyonlarına sahip. Sadece yarı sahada ikili oyunlarda değil, yüksek tempoda takımı koştururken de iyi bir pasör. Saha görüşü de üst seviyede olan bir oyun kurucu. Hücumda neredeyse her şeyi yapabilen, istikrarlı bir guard.

Aslında savunma tarafında da çabukluğunın artılarıyla topa iyi baskı yapan bir guard. Ancak günümüz basketbolunda böyle bir boya ve ince bir fiziğe sahip olmak, yeteri kadar güçlü olmamak guardlar için bile ciddi problem… Sadece fizikli guardlar değil, adam değişme savunmasında diğer oyuncular da onu rahatlıkla alçak postta yenebiliyor. Ayrıca tepe ikili oyunlarında perdelere kolay takılıyor. Tüm bu eksilerin yanında oyunun iki alanında da konsantrasyon seviyesi düşük bir isim.

BSL’de öncelikli hedefi ligde kalmak sonra da play-off kovalamaya çalışan bir takımın as guardı olabilecek seviyede değil özellikle savunmadaki bu fiziksel dezavantajları ile beraber. Ama Michineau’nun kötü performansı düşünülünce Neal’i 6. yabancı olarak takıma ekleyerek rekabeti arttırmak, gerektiğinde bazı maçlarda onu benchten getirerek hücum gücünü ve yaratıcılığını kullanmak doğru bir hamle olabilir.