19 Temmuz 2024

RESMİ: Büyükçekmece, Ray’in Yerini Franke ile Doldurdu (Analiz)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Onvo Büyükçekmece, geçtiğimiz günlerde yollarını ayırdığı Ray’in yerini hızlıca doldurdu.

Sezona İspanyol ekibi Palencia’da başlayan Hollandalı kanat oyuncusu Yannick Franke ile sezon sonuna kadar geçerli kontrat imzaladıklarını duyurdular.

1.96 metre boyunda olan 27 yaşındaki milli oyuncu, Liga Endesa’da 19 maçta 11.0 sayı, yüzde 33.0 üçlük, 3.1 ribaund ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Franke şüphe götürmez bir hücum yeteneğine sahip ve artık 27 yaşında bir oyuncu, genç değil belki ama istikrar ve gelişim hakkında halen pozitif durumda.

Hücumda mikrodalgaya dönüşme kapasitesine sahip ve kenardan geldiğinde bile çok çarpıcı skor seviyelerine çıkabiliyor. İkili oyunlardaki perdeleri çok iyi kullanıyor ve orta mesafeden hem şutla, floaterlar ile skor üretebildiği gibi bir asistle de takım arkadaşını besleyebiliyor. Kötü bir pasör değil, ancak ana seçenek olarak skor üretimini benimsemiş durumda. Top tekniği ve dribbling becerisi 1×1’de etkili olmasını, kendi şutlarını yaratabilmesini veya potaya direkt gidebilmesini sağlıyor. Zıplayarak kullandığı etkili ve estetik bir mekaniği var, topa çok fazla bombe veriyor. Zamanla şutlarını daha iyi seçmeye başladı . Ayrıca top kayıplarıyla da dikkat çekmiyor, maç başına sadece 1.3 top kaybı var. Hücumda agresif, savunmacılarını faulle cezalandırmayı başarıyor ve düzenli olarak çizgiye gidiyor. İspanya’da maç başına 4.16 serbest atış kullandı ve yüzde 86 gibi çok iyi bir isabet oranı yakaladı. Hücum ribaundlarını adeta koklayan bir isim, sezgileri kuvvetli ve rakiplerin hatalarını değerlendirip ikinci şans sayılarına dönüştürmek konusunda özel bir yeteneği var. Defansif yönüyle de bekleneni fazlasıyla veren bir oyuncu. Oldukça atletik ve iyi bir yanal hareket kabiliyetine sahip. Top çalma ve blok istatistiklerine katkı veremese de sahanın her iki tarafında da yüksek enerjiyle oynadığını tekrar belirtelim.

Büyükçekmece artık düşme potasında yer alan bir ekip ve hızlı bir şekilde reaksiyon göstererek buradan çıkmak istiyorlar. Önlerindeki maçta da direkt rakiplerinden biri olan Bodrum ile karşılaşacaklar. Dolayısıyla sezon başından geri isteneni veremeyen Ray ile yolları ayırmaları doğru bir hamle oldu. Hollanda milli takımınında da bize karşı defalarca izlediğimiz, Franke gibi istikrarlı ve etkili şutörü kadroya katarak doğru bir hamle yaptılar. Artık koç Çıvgın’ın elinde topa yön veren 3 guard yok, direksiyonda Perez ve Reed olacak ama buna karşın çok daha verimli, istikrarlı bir bitirici var ellerinde. Bruinsma ile beraber kanatlarda yer aldıklarında oluşturdukları şut tehditi sayesinde hem Reed ile Perez’in potaya atak edecek daha fazla alanı olacak hem de Thomas’ı çember altında daha geniş alanda 1×1 pozisyonlarda besleyebilecekler. Aynı şekilde Perez-Thomas ikili oyunlarına da daha fazla alan açabilecekler. Özetle sezonun bölümünde Büyükçekmece gibi sınırlı bütçeye sahip olan bir takım için hem hazır olması, hem profesyonelliği hem de şutör özelliğinin yanı sıra dribbling üstünden kendi skorunu da üretebilmesi gibi artılarla kesinlikle doğru bir hamle oldu.