18 Temmuz 2024

RESMİ: Baskonia, Kadrosunu Cabarrot ile Güçlendirdi (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Baskonia, kadrosunu Fransız kanat oyuncusu ile güçlendirdi.

İspanya Liga Endesa ekibi NBA tecrübesi de bulunan, geçen sezon Asvel’de izlediğimiz Timothe Luwawu-Cabarrot ile 2026 yazına kadar geçerli bir kontrat imzaladığını duyurdu.

1.98 metre boyunda olan 1995 doğumlu Fransız kanat oyuncusu geçen sezon Euroleague sahnesinde 13 ayı, 11.8 verimlilik puanı ortalamaı tutturmuştu. Aynı zamanda 328 maçlık bir NBA tecrübesine de sahip.

OYUNCU ANALİZİ:

Provence bölgesindeki Antibes’te yetişen Fransız oyuncu, 2016 ve 2022 sezonları arasında Piladelphia 76ers, Oklahoma City Thunder, Chicago Bulls veya Brooklyn Nets ve Atlanta Hawks gibi kulüplerle NBA’de uzun bir kariyere sahip. Bir önceki sezon Armani Milan ve geçen sezon da Asvel Villeurbanne formaları altında Turkish Airlines EuroLeague tecrübesi bulunuyor.

Güçlü fiziği ve atletik özellikleri ile öne çıkan, tam olarak 3&D diyebileceğimiz kanat oyuncularından birisi. NBA’de fundementalını ve pasör özelliklerini de geliştirmiş olduğunu son 2 sezonda Euroleague sahnesinde de gösterdi bize. Hareketliliği ve akıcı oyununun yanı sıra çabuk bir ilk adıma da sahip, bu da elbette potaya atak ederken rakibini ekarte etmesini kolaylaştırıyor. Ayrıca yarı saha basketbolunda topsuz katlarla da skor üretebilen bir isim. Açık alanda koşmayı seven, kanatlardan pozisyonları en önde bitirebilen bir forvet. Perimetre savunması da iyi seviyede ve hem çaldığı toplar hem de savunma ribaundları sonrası dribbling yaparak tam sahayı geçebilen, hızlı hücumları bu şekilde de bitirebilen bir isim.

NBA seviyesi için top tekniği ortalamanın altında kalmış olsa da Euroleague sahnesinde bu anlamda sorun yaşamadığını gördük ki Milano’da olduğu gibi burada Asvel’de de asli görevi 1-1 oynamak değildi. Ama sezonun son bölümünde özellikle De Colo’nun uzun süreli sakatlığında sorumluluk alarak skorer kimliğini ortaya koymuştu. Savunmadaki etkinliği ve dış şut tehditi ile Baskonia’da da önemli bir katkı verebileceğini düşünüyorum. Tabiki guard rotasyonuna eğer iki delici guard ekleyebilirlerse onların yanında topsuz katları ve ceza şutları ile yüksek verimli bir katkı vermesini bekliyorum. Ayrıca guardların savunmadaki fiziksel açıklarını da kapatabilecek seviyede olduğunu belirtelim. Tecrübesi, takım oyuncusu olması ve hem savunmada hem de hücumda katkı vermenin farklı yollarını bulabilmesiyle Euroleague’in en değerli kanat oyuncularından biri, Baskonia adına başarılı bir hamle.