12 Temmuz 2024

İDDİA: Hezonja, Barça’ya Geri Döndü! (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden FC Barcelona koç Grimau’nun yerine koç Penarroya’yı getirerek yeniden yapılanma sürecine girdi.

İspanya Liga Endesa temsilcisi Marca’nın haberine göre eski oyuncusu Mario Hezonja’yı ikna etti ve 4 yıllık bir kontrat imzalanacak yakın zamanda. Haberde Hırvat yıldızın yıllık net 3 milyon Euro kazanacağı belirtilmiş.

Real Madrid ile kontratı sona eren ve geçtiğimiz günlerde takımda kalmak istediğini açıklayan Hezonja ile Panathinaikos ve Partizan da yakında ilgileniyorlardı.

2.02 metre boyunda olan 1995 doğumlu tecrübeli forvet, geride bıraktığımız sezon takımı ile final oynadığı Euroleague’de 38 maçta 13.5 sayı, yüzde 43.1 üçlük, 4.6 ribaund ve şampiyonluk yaşadığı Endesa’da ise 38 mata 10.6 sayı, yüzde 34.2 üçlük, 4.4 ribanud, 1.4 asist ile katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Bu yaz Euroleague piyasasında serbest kalacak oyuncular arasında en dikkat çeken isimlerden birisiydi kuşkusuz Hezonja. 2012-15 yılları arasında formasını giydiği eski kulübü onunla ciddi şekilde ilgileniyordu ve son dönemde kesenin ağzını açarak transferi tamamladılar.

Hezonja, NBA’e ilk gittiğinde büyük umutlarla potansiyeli çok yüksek bir isim olarak lanse edilmişti. Ancak orada beklentileri karşılayamadı, hatta bana kalırsa çok da fazla kaldı, ısrar etti. Deliciliği, fiziksel özellikleri, atletizmi ve şut tehditi Avrupa sahnesinde ona avantaj sağlarken, onu yıldız seviyesinde bir isim yaparken NBA’de sıradanlığın ötesine çıkamadı. Halihazırda bu özellikleri ile Euroleague sahnesinde özellikle hücumda fark yaratabileceğini de kısa süre içerisinde gösterdi zaten hem Pana hem de Kazan hem de Real forması ile. Euroleague’e hızlıca adapte olarak beklendiği gibi elit oyuncular arasına girdi. Geride bıraktığımız sezon belki istatistikleri onun hakkında bir yıldız dememize izin vermiyor ama özellikle bazı maçlarda oyunu nasıl domine edebildiğini gördük. Elbette Musa, Campazzo, Llull, Yabusele gibi yıldızlarla beraber süreleri ve sorumluluğu paylaştıkları için de zaman zaman verimliliğinin devamlılık kaynaklı düştüğünü gördük. Ancak müthiş fiziği, ritmini bulduğunda makine gibi attığı dış şutları ve ters eşleşmeyi yakaladığı anda her rakibe atak edebilme özelliğiyle gerçekten değerli bir silah.

Elbette koç Penarroya da onu daha çok 3 numarada kullanacaktır ki Parker ile de yola devam ettiklerini düşünürsek iki ismin birlikte forvetlerde çok ama çok yakacağını belirtmek lazım. İkisinin de fiziksel artıları var, dış şut tehditleri yüksek ve ribaundlara müthiş katkı sağlıyorlar. Onların yüzü dönük hücum etme özellikleri ile beraber Barça’ya karşı savunmaların iki üç kere düşünmesi, özellikle adam değişmelerde çok dikkatli olması gerekecek. Hezonja ligin en komple hücum silahlarından birisi, yeterki o gün maçta oynamak istesin ve konsantrasyonu yüksek seviyede olsun.