12 Temmuz 2024

Rakibimizi Tanıyalım: Tofaş – Strasbourg

FIBA Şampiyonlar Ligi son 16 turu I grubu ikinci maçında temsilcimiz Tofaş, Bursa’da Strasbourg‘u konuk edecek.

31 Ocak Çarşamba günü saat 20:00’da başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler Tivibu Spor ekranlarından izleyebilecekler. Tofaş, ilk maçında Malaga deplasmanında farklı kaybederken, Fransız ekibi ise konuk olduğu grubun diğer Fransa temsilcisi Cholet’e kaybetmişti.

Gelin birlikte rakibimizi biraz daha yakından tanırken, bizi galibiyete götürecek kritik faktöre de bir göz atalım.

Kadro Derinliği

Guard: Phil Booth, Paul Lacombe, Sofiane Briki, Quinton Hooker, Jean-Baptiste Maille, Tyrus McGee, Illan Pietrus, Bastien Rieber
Forvet: Junior Etou, Hugo Invernizzi, Matheo Coffi, Leo Cavaliere, Romuald Morency
Pivot: Nysier Brooks, Dan Akin

Koç: Massimo Cancellieri

Dikkat Edilmesi Gereken İsimler

Yolu ülkemizden de geçmiş olan, eski Petkimli Phil Booth takımın en güvendiği skor opsiyonu konumunda. 28 yaşındaki tecrübeli guard, şuana kadar çıktığı 7 maçta ortalama 32.0 dakika süre alırken 17.4 sayı ile takımın lideri konumunda ve istatistiklerine 44.1 ribaund, 4.6 asist de ekleyerek çok yönlü bir oyuncu olduğunu gösterdi. Onu yavaşlatabilmemiz hem skor üretimi hem de takımın organizasyonu adına çok önemli olacak.

Takımın oyun kurucu pozisyonunda yer alan ismi Quinton Hooker da diğer dikkat etmemiz gereken isim kuşkusuz. 29 yaşındaki Amerikalı guard, çıktığı 7 maçta ortalama 32.6 dakika süre alırken 6.0 asist ile takımın bu alandaki lideri ve istatistiklerine 13.7 sayı ile 3.4 ribaund da eklemiş durumda. Booth ile birbirlerini iyi tamamlıyorlar, aralarındaki uyum ve top paylaşımı gayet iyi seviyede.

Galibiyetin Anahtarı:

Fransız ekibi tempoyu seven ve geçiş hücumlarında bile fırsatını bulduğunda rakipleri üçlüklerle cezalandırmaktan kaçınmayan bir ekip. Nitekim takım olarak yüzde 40.1 gibi önemli bir yüzdeye sahipler yay gerisinden! Bu konuda iki isme özellikle dikkat etmemiz, önlem almamız şart. Invernizzi ile Hooker maç başına toplamda tam 4.7 üçlük isabeti buluyorlar! Elbette McGee ve Booth da dikkat edilmesi gereken diğer isimler ama onların yüzdesi, bu iki isim kadar yüksek değil. Özellikle yarı saha basketbolunda pas trafiğini kurduklarında Invernizzi’yi gerek forvetlerden gerekse köşelerden ceza üçlükçüsü olarak çok verimli kullanıyorlar. Onun özelinde üçlük savunması kritik faktörlerden biris olacak.