12 Temmuz 2024

Rakibimizi Tanıyalım: Bahçeşehir Koleji – Sporting

FIBA Europe Cup 2. etap L grubu beşinci maçında temsilcimiz Bahçeşehir Koleji, Ataşehir’de Sporting‘i konuk ediyor.

31 Ocak Çarşamba günü saat 19:00’da başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler NTV’de canlı olarak izleyebilecekler. Temsilcimiz 4 maçını da kazandı ve çeyrek finali zaten garantiledi, bunu da kazanırsa liderliği cebe koyarak çeyrek finalde daha iyi bir eşleşme yakalayacak. Portekiz ekibi ise yoluna 2-2 ile devam ediyor, aynı derecedeki Legia ile ikinci sıra için çekişiyor.

Gelin birlikte rakibimizi biraz daha yakından tanıyalım, keyifli okumalar.

Kadro Derinliği

Guard: Marcus Lovett, Carlos Cardoso, Diego Ventura, Ron Curry, Andre Cruz
Forvet: Eddie Ekiyor, Marko Loncovic, Salvador Gomes, Diogo Araujo, Arnette Hallman, Marvin Clark
Pivot: Tyere Marshall, Mike Moore

Koç: Pedro Nuno Monteiro

Dikkat Edilmesi Gereken İsimler

Portekiz ekibi bu sahnelerde pek tecrübeli bir kulüp değil aslında. Ama son yıllarda Portekiz basketbolunun kulüpler seviyesinde yükseldiği bir gerçek. Onlar da ellerindeki kaliteli yabancıları ile bu seviyelerde tutumaya çalışıyorlar. Takımın lideri konumundaki Amerikalı oyun kurucu Marcus Lovett en önemli silahları. Şuana kadar çıktığı 7 maçta 21.3 sayı, yüzde 44.2 üçlük, 2.3 ribaund, 5.4 asist, 1.4 top çalma gibi parmak ıssırtan istatistiklere imza attı.

Diğer önemli isim ise Kanadalı forvet Eddie Ekiyor. 26 yaşındaki atletik isim, 7 maçta ortalama 19.4 sayı, 7.6 ribaund ile öne çıktı ve tahmin edeceğiniz üzere takımın en iyi ribaund alan oyuncusu konumunda. Onun pota altı etkinliğine karşılık vermemiz gerekecek.

Galibiyetin Anahtarı: Çember Savunması

Temsilcimiz her ne kadar üst seviye bir hücum takımı olsa da savunmada zorlanan bir ekip. Koç Radonjic’in gelişiyle daha iyi savunma yapan bir Bahçeşehir var karşımızda. Evet özellikle Europe Cup seviyesinde henüz onları çok zorlayabilecek bir rakip yok, en azından bu aşamada ama turnuva ilerledikçe daha iyi savunma yapmaları gereken maçlar da olacak. Bu maçta da pota altı savunmamıza dikkat etmemiz gerekecek bir sürpriz yaşamamak için. Evet Sporting bizim sikletimizde bir takım değil ama Clark, Moore, Ekiyor gibi silahlarla pota altında etkili olabildikleri gibi Lovett ve Curry gibi delici guardlarla da çembere iyi atak ediyorlar. Atarak kazanabiliriz evet ama işi zora sokmamak adına onları çemberden uzak tutmak gerekli.