22 Mayıs 2024

Rakibimizi Tanıyalım: Telekom Bonn – Galatasaray Ekmas

FIBA Şampiyonlar Ligi son 16 turu J grubu ilk maçında temsilcimiz Galatasaray Ekmas, Almanya’da Telekom Bonn‘a konuk oluyor.

23 Ocak Salı günü saat 22:00’da başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler yine Tivibu Spor ekranlarında canlı izleyebilecekler. Sarı kırmızılılar play-in’de Tortona’yı eleyerek buraya gelirken, Alman ekibi ise grubunu lider olarak tamamladığı için play-in oynamadan direkt son 16 biletini kapmıştı.

Gelin birlikte rakibimizi tanırken, temsilcizimi galibiyete götürecek olan kritik faktöre de göz atalım. Keyifli okumalar.

Kadro Derinliği:

Guardlar: Tyreese Blunt, Glynn Watson, Harald Frey, Brian Fobbs, Badu Buck, Pascal Gedia, Janne Muller

Forvetler: Savion Flagg, Till Pape, Noah Kirkwood, Christian Sengfelder, Sam Griesel

Pivotlar: Leon Bulic, Benedikt Turudic, Thomas Kennedy

Koç: Roel Moors

Dikkat Edilmesi Gereken İsimler:

Alman ekibi guardların hegemonyasında olan, onların üretkenliği ile hücumda seviye atlayabilen bir ekip. Bu bağlamda dikkat etmemiz gereken isimlerin başında Brian Fobbs var. 25 yaşındaki Amerikalı oyuncu bu sezon takımının tüm BCL maçlarında oynadı ve ortalama 24 dakika sahada kalırken 13.7 sayı, yüzde 41.4 üçlük, 1.0 ribaund, 1.2 asist ile katkı verdi. Takımın en skorer ismi olsa da verimliliği düşük ve oyunun diğer alanlarına pek katkı yapmayan bir isim. Bu nedenle o sahadayken tuttuğu adamın aktif olup onu savunma yapmaya zorlaması çok değerli olacak.

Takımın diğer önemli silahı ise Glynn Watson. 26 yaşındaki guard da takımının tüm BCL maçlarında bo gösterdi ama ortalamada 20 dakika süre buldu. 11.8 sayı, yüzde 31.8 üçlük isabeti, 2.0 ribaund, 3.2 asist ile katkı verdi. Evet hücum verimliliği iyi durumda değil ama pasör özellikleri bulunan, takımın organizasyonuna ve ribaundlara destek olan bir guard. Onun ritmini bulmasına izin vermemeliyiz.

Galibiyetin Anahtarı:

Bonn savaşçı bir takım ve savunmada bize göre daha iyi durumda en azından sertliki, disiplin ve konsantrasyon anlamında. Hücum tarafında ise ellerinde yetekli isimler olsa da bireysel performanslar üzerinden skora gitmeye çalışmaları aslında onların en önemli eksisi, zaafı. Bu nedenle kısalar üzerindeki baskıyı Göksenin, Bost, Radebaugh, İsmet gibi silahlarımız ile hep yukarıda tutmalıyız ki pas trafiğini kuramasınlar. Şuana kadar sayılarının sadece yüzde 58’ini asistler üzerinden bulabildiler ve bu alanda ligin en kötü 4. takımı konumundalar… Özellikle takımın beyni ve top dağıtıcısı konumundaki Norveçli oyun kurucu Frey karşısında fiziksel ve sert bir savunma göstermemiz kritik olacak.