22 Mayıs 2024

Maç Sonu Analizi: Karşıyaka, Veteranlar Liderliğindeki Tenerife’ye Uzatmada Teslim Oldu!

FIBA Şampiyonlar Ligi son 16 turu K grubu ilk maçında temsilcimiz Pınar Karşıyaka konuk ettiği veteranlar liderliğindeki Tenerife karşısında aslında çok iyi direndi ama uzatma sonunda 97-106’lık skorla kaybetmekten kurtulamadı.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Misafir takımda 35 yaşındaki tecrübeli uzun Giorgi Shermadini 25 sayı, 9 ribaund, 5 asist ile yıldızlaşırken, 40 yaşındaki ihtiyar delikanlı Marcelinho Huertas 17 sayı, 4 ribaund, 15 asist, Kyle Guy 25 sayı (5-12 üçlük) ve Joan Sastre 12 sayı, 5 ribaund, 3 asist ile galibiyeti getiren diğer isimlerdi.

Temsilcimizde ise Vernon Carey 27 sayı, 7 ribaund ile en skorer isim olurken, Vitto Brown 20 sayı (4-4 üçlük), 6 ribaund, 2 asist, Errick McCollum 19 sayı, 4 ribaund, 8 asist ve Kenan Sipahi 13 sayı, 7 asist ile direnen diğer isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

Misafir takım maça daha iyi başlayan taraftı. 40 yaşındaki veteran guard Huertas’ın organize ettiği ikili oyunları çok verimli kullanarak farkı hızlıca açtılar. Temsilcimiz adam değişmeleri agresif ve kararlı yapınca savunmayı da toparladı. Hücumda da Jaylon Brown’un devreye girmesiyle maça ortak olduk. Son bölümde seriyi 9-0’a çıkarttık ve ev sahibi olduğumuzu hatırlayarak taraftarı da yanımıza alıp ilk çeyreği 22-16 önde tamamladık. Koç Sarıca, boyalı alandaki savunmayı sertleştirmek için V.Brown’u kenara alarak Furkan ve Deniz’i kullandı, istediğimizi de aldık ve farkı bu sayede 9 sayıya kadar çıkardık. Ancak bu sefer de hücumda ritmimizi kaybettik, çemberden bizi püskürtmelerine izin verdik… İspanyol ekibi hücum ribaundlarında elde ettiği üstünlükle beraber savunma direncimizi de ikinci şans sayılarıyla kırdı, farkı ertti. Kendi potamızdaki ribaundları net çekemeyince tempoyu da dikte edip farkı arttıramadık, soyunma odasına 41-37 önde girdik.

Üçüncü çeyrekle beraber aslında hücumda işleri yoluna koyduk, iyi organize olarak biz de çember altında Carey’i verimli kullanmaya başladık. Ancak 40 yaşındaki ihtiyar delikanlı Huertas’ı ve onun organize ettiği hücumlarda 35 yaşındaki diğer veteran oyuncuları Shermadini’yi çember altında durduramayınca yine farkı açamadık. Brezilyalı guardın kenara gelmesiyle farkı nihayet çift hanelere çıkardık ama son bölümde onun sahaya geri gelmesiyle fark yine 5 sayıya düştü, 30. dakikayı da 69-64 önde geçen taraf biz olduk. Son çeyreğin ikinci bölümüne girilirken McCollum’un çaldığı topla farkı 8 sayıya çıkardık, rakibin direncini kırma fırsatını yakaladık. Ama koç Vidorreta’nın molasının ardından toparlanan Tenerife, Sastre’nin basketiyle farkı 5 sayıya kadar düşürdü ki ardından da bitime 1:45 kala Guy’dan gelen basketle beraberliği de yakaladılar. Son bölümde biz Carey’den basketi bulurken, Huertas kendisine has olan tek ayak üstünden kullandığı atışıyla yeniden beraberliği Tenerife’ye getirdi. Son saniyelerde V.Brown ve Huertas çizgiye gittiler, hata yapmadılar. İki takım da normal sürenin sonunda kendilerine gelen hücum fırsatlarından skor çıkaramayınca 89-89 ile uzatmaya gittik.

Uzatma bölümüne iyi başlayan Tenerife oldu. Yine Huertas liderliğinde iyi organize olarak farkı 7 sayıya kadar çıkardılar. Daha geniş bir rotasyonu olmasına, McCollum dışında daha genç ve diri oyunculardan kurulu bir takım olmasına rağmen uzatma bölümünde düşük enerjili olan taraf bizdik, 40 yaşındaki Huertas ve 35 yaşındaki Shermadini liderliğindeki Tenerife deplasmanda olmasına rağmen net olarak bize üstünlük kurdu, uzatma bölümündeji 8-17’lik skor sayesinde de evlerine 97-106’lık skorla galibiyet taşımayı başardılar.

Neredeyse 35 dakika boyunca skorda üstün olan Karşıyaka, savunmada bir türlü vidaları sıkamadığı ve özellikle ihtiyar delikanlı Huertas’ı durduramadığı için bir türlü son darbeyi vurup farkı açamadı… Evet savunma ribaundlarını net çekip tempoyu dikte ettiği zaman hem verimli hem de keyif veren bir basketbol oynuyor Kaf-Kaf ancak artık sezonun en zorlu dönemine girildi, burada içerde dışarıda farketmez en azından maçın belli bölümlerinde sert ve istikrarlı bir savunma koyamazsanız ortaya o zaman bugün olduğu gibi maç kazanmanız çok zor olur…