23 Mart 2023

Phoenix Suns’da Monty Williams, Chris Paul ve Devin Booker Robert Sarver Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Phoenix Suns için geçtiğimiz sezon hiç de iyi sonlanmamıştı. Takım normal sezonda kulüp rekorunu kırarak ligi en iyi dereceyle bitirmesine karşın NBA play-offlarında Dallas Mavericks’e çok kötü bir yedinci maç sonunda elendi ve sezonu erken noktaladı.

Yaz döneminde, play-offlarda koç Monty Williams ile sorun yaşayan yıldız uzun Deandre Ayton ile uzatma imzalamak takımın en büyük hamlesi oldu. Bunun yanında free-agent piyasasında Timothe Luwawu-Cabarrot, Duane Washington Jr, Josh Okogie gibi rol parçalarını kadroya kattılar ve sezon öncesi hazırlık kampı başlamadan takımdan ayrılmak isteyen deneyimli kanat Jae Crowder’a yol vereceklerini belirttiler.

Tüm bu başarısızlığın gölgesinde eylül ayında takım sahibi Robert Sarver’in çalışanlarına karşı ırkçı ve cinsiyetçi dil kullanmak ve tacizde bulunmaktan ötürü yürütülen soruşturmada NBA tarafından suçlu bulunması ve ardından takımı satışa çıkaracağını açıklamadı medya gününe damga vurdu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ve daha önce takım sahibi Robert Sarver’ı koruyan Monty Williams şunları dile getirdi:

“İnanamıyorum. Suçlamalardaki madde noktalarını gördüğünüzde ve üzerinden geçtiğinizde, bu şeylerin insanları nasıl etkilediğini düşünmeye başlıyorsunuz.”

Takımın veteran gardı Chris Paul, Robert Sarver’ın NBA yönetimi tarafından bir yıl hak mahrumiyeti cezası almasını sosyal medya üzerinden eleştiren isimlerin başında yer almıştı. Deneyimli oyun kurucu, NBA’in verdiği cezayı az bulup Sarver’in takımdan uzaklaştırılması gerektiğini savunurken, medya gününde konuyla ilgili şunları dile getirdi:

“Herkes gibi farklı şeyleri okumak zordu. Daha çok, insanların işyerinde katlanmak zorunda oldukları şeylerdi.”

Off-season’da Phoenix Suns ile yeni bir kontrat imzalayan takımın en kıdemli ismi Devin Booker ise Sarver ile olan ilişkisine dair şöyle konuştu:

“Bu benim için zor çünkü benim tanıdığım Robert Sarver değil, beni Phoenix’te kollarını açarak karşılayan Robert değil. Ama aynı zamanda, duruma dahil olan herkese karşı duyarsız değilim. Herkesin diğer insanlarla kişisel deneyiminin her zaman farklı olacağını anlıyorum.”