26 Mayıs 2024

Olympiakos GM’i Kulüplerin %50 Gelirlerini Kaybedebileceğini Belirtti

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona salgını insan sağlığının yanı sıra ekonomiyi de ciddi şekilde etkiledi ve salgının geçmesinin ardından da etkileri sürecek.

Basketbol da ekonomik olarak etkilendi elbette ve her geçen gün basketbol adamlarının bu konu hakkında maalesef karamsar açıklamalarını okuyoruz, dinliyoruz. Son olarak Olympiakos‘un genel menajeri Nikos Lepeniotis basketbol ekonomisinin daha da sıkıntılı günlere gittiğini belirttiği bir yazı yayınladı.

Yunanistan’ın finans odaklı portallarından biri olan capital.gr’de yayınlanan yazısında Lepeniotis Avrupa’da kulplerin %50 civarında bir gelir kaybı yaşayabileceklerini ifade etti.

Bir finansal afetle uğraşıyoruz ve kimse bunun ne zaman sona ereceğini bilmiyor.

Eğer bir sporcuya 10 aylık ödeme yapıldığını düşünürsek tüm spor faaliyetleri bu sezonun 6 ay ve 12. gününde durduruldu. Geriye 3 ay ve 18 günlük bir dönem kaldı. Bu süre zarfının içindeki 2 buçuk aylık dönem zaten gelirlerin yüzde 45-50’si anlamına geliyor.

Kulüp gelirlerinde sezonun son çeyreği göz önünde bulundurulduğu zaman yüzde 45-50 civarında bir düşüş bekleniyor. Virüsün vereceği dev zarar her alanda kendisini böyle gösteriyor.

Tecrübeli basketbol adamı yazısında, sadece basketbol değil tüm spor branşlarında artık yayın hakları ve bilet gelirleri açısından ekonominin eskisi kadar canlı olamayacağını, olanakların kısıtlanacağını belirtti. Ayrıca spor sektöründe çalışan işçilere yapılacak ödemelerin bu dönemlerde hayli zor olacağını, bu sürecin ne kadar daha devam ettirebilir olduğunu öngöremediğini belirtti.

Lepeniotis yazısının son kısmında tekrar insan sağlığına vurgu yaptı ve öncelikli ve önemli olanın herkesin sağlıklı bir şekilde yaşama devam etmesi olduğunu, ekonominin elbette ikinci planda olduğunu hatırlattı.

Kaynak: Eurohoops & Capital.gr