19 Temmuz 2024

Nikola Mirotic, Avrupa’ya Dönüş Kararını “İleri Bir Adım” Olarak Değerlendirdi

Şuanda Avrupa’nın en çok kazanan oyuncusu olan Barcelona’nın Karadağ asıllı İspanyol yıldızı Nikola Mirotic, NBA ekiplerinden Utah Jazz‘ın teklifini reddedip neden ve nasıl Avrupa’ya döndüğünü anlattı.

Mirotic, 5 yıllık NBA kariyerinin ardından bol sıfırlı ve uzun süreli bir kontrat kapma fırsatı varken, Avrupa’ya dönmüş ve bu hamlesi ile hem NBA hem de Avrupa basınında dikkatleri üstüne çekmiş, bu beklenmeyen hamlesi tartışma konusu olmuştu.

Yıldız forvet Sergiobasket Vlogs’a verdiği video röportajda bu kararının kendisi için “ileri bir adım” olduğunu nitelenirdi ve yeni bir sayfa açarak mücadele etmek istediğini dile getirdi:

NBA’de oynamayacak olsalar bile yer almayı isteyenler var. Ancak Avrupa’daki basketbol üst seviyede ve EuroLeague her geçen gün daha rekabetçi oluyor. Liga Endesa muazzam bir şekilde güçleniyor ve benim için bu karar, kariyerimde ileri bir adımdı. Şimdi bir şeyleri kanıtlamak zorundayım.

Sergiobasket Vlogs

Mirotic ayrıca Utah Jazz‘den kendisine üç yıllık bir teklif geldiğini de doğruladı. Bunu nasıl geri çevirdiğini ise şöyle anlattı:

Free agency döneminde Yunanistan’da ailemle tatildeydim. Utah benimle 30 Haziran’da görüşmek ve serbest oyuncu piyasasında imzaladıkları ilk oyuncu olmamı istediklerini söyledi. Garanti 3 yıllık, harika bir kontrat önerdiler. Eşimle konuştum ve beni ne mutlu edecekse onu yapmamı söyledi. Bilet aldım ve tam Selanik havaalanının kapısındayken ‘Burada ne yapıyorum? Niye ailemle değilim? NBA?’ diye düşünmeye başladım. O esnada kendime ‘Yapma bunu Niko. Gidersen imzayı atacaksın,’ dedim. Havaalanından ayrılıp otele geri döndüm. Menajerime uçağı yakalamayacağımı ve Utah’tan görüşmeye katılamayacağım için özür dilediğimi söylemesini istedim. NBA’de devam etmek istemiyordum,

Sergiobasket Vlogs

NBA’deki oyun hakkında konuşan İspanyol-Karadağlı forvet:

Oyun tamamen farklı. Her gün maç oynanıyor ve benim ilk sezonumda anlamaya çalışarak en zor dönemimi geçirdiğim üzere daha bireysel bir oyun var. Son topu kimin kullanacağı hep biliniyordu ve ben bunun sebebini anlamıyordum.i.

Sergiobasket Vlogs

Avrupa’ya dönmeden önceki son sezonuyla ilgiliyse şu açıklamaları yaptı:

Son yılımda takımın benden beklentisini biliyordum. Rolüm hep aynıydı. Şut atan, pick-and-pop yapan biriydim. 10 sayı atıp birkaç tane de ribaund almam bekleniyordu. Hepsi bu. Zamanın geçtiğini ve hayatımın en iyi basketbolunu oynamadığımı anladım. Kendimi daha da geliştirecek kadar eğlenmiyordum, mutlu değildim. Ardından gidip Avrupa’da daha büyük bir şeyler yapmanın zamanının geldiğini düşündüm. Benim açımdan en önemli şey oyunun tadını çıkarmak, mutlu olmak, bir şeyin önemli bir parçası olmak, şampiyonluk kazanmaya çalışmak. Bu tarz bir şeyler yoksa sadece parayı düşünmem. Giderim. Yeni meydan okumalara, önemli olduğumu hissetmeye ve son topu kullanmaya ihtiyacım var.

Sergiobasket Vlogs

2.08 metre boyunda olan 29 yaşındaki Mirotic’in Barcelona ile kontratı 2023 yazına kadar geçerli ve yıllık kazancı 4.3 milyon dolar. Bu sezon Euroleague sahnesinde 28 maçta ortalama 27.3 dakika süre alan süper yıldız 19.0 sayı, %33.1 3sayı, 6.9 ribaund, 1.6 asist, 1.2 top çalma istatistikleri ile de aslında aldığı bu astronomik maaşın hakkını vermişti sezon askıya alınana kadar.