2 Aralık 2023

Nikola Jokic: ”FIBA Basketbolu Kesinlikle NBA’den Daha Zor”

Denver Nuggets ile NBA’de sekizinci sezonunu geçirmeye hazırlanan son iki yılın normal sezon MVP’si Nikola Jokic, takımının medya gününde basının sorularını yanıtladı.

27 yaşındaki Sırp uzun, yaz aylarında beş yıl 264 milyon dolar değerinde devasa bir kontratla Denver Nuggets ile olan sözleşmesini uzatmıştı. Onun liderliğinde Denver Nuggets son dört sezonda NBA play-offlarında boy gösterirken en büyük başarıya 2019-20 sezonunda konferans finali oynayarak ulaştı.

Nikola Jokic, Denver ile olan ilişkisine dair, medya gününde şunları dile getirdi:

“Burada olmak gerçekten güzel. Denver Nuggets’ın Tim Duncan’ı olmak istiyorum. Ama bunu başarmak için birkaç şampiyonluk kazanmam gerekiyor. Şehri, organizasyonu, insanları seviyorum. Burada gerçekten keyif alıyorum. Hiçbir şeyi değiştirmek istemiyorum.”

Nikola Jokic, yaz aylarında EuroBasket 2022’de Sırbistan ile mücadele ederken son 16 turunda Finlandiya’ya elenerek turnuvaya erken veda etmek zorunda kaldı. FIBA basketboluyla NBA’deki oyunu karşılaştıran 27 yaşındaki uzun, şunları dile getirdi:

“İkisi çok farklı. Tabii ki, biraz da kurallardan dolayı. Yerdeki boşluklarla biraz, 3 sayı çizgisi. Boyalı alanda savunma üç saniye ihlali yok. Zemin daha küçüktür. Büyük adam boyanın içinde olabilir. İlginçti. Yeni, eski deneyim. Uzun süre milli takımda oynamadım. Kesinlikle daha zor. Çünkü gerçekten hızlı düşünmeniz gerektiğini düşünüyorum. NBA’de adamın yanından geçerseniz, yardımın geldiğini görebilirsiniz. Avrupa’da yardım her zaman oradadır. Bu yüzden düşünmeniz, ileriye dönük oynamanız gerekiyor.”

Yaz döneminde yoğun bir mesai yapan Nikola Jokic, bu durumun normal sezondaki performansını olumsuz etkilemeyeceğinin altını şöyle çizdi:

“EuroBasket’te oynadım, bu yüzden tam bir sezon sonu geçirmedim. Ama sanırım dinlenmek için zamanım vardı. Genelde o kadar fazla ara vermem. Sezonumun en kötü başlangıcı muhtemelen Çin’deki Dünya Kupası’ndan sonraydı. Ama şu an iyi olduğumu düşünüyorum.”

Eurohoops