18 Temmuz 2024
NBA

New Orleans Pelicans Alvin Gentry ile Yolları Ayırdı!

NBA takımlarından New Orleans Pelicans 65 yaşındaki koç Alvin Gentry ile yollarını ayırdı. Gentry yönetiminde bu sezon çıktığı 72 maçta 30 galibiyet alan New Orleans Pelicans normal sezon sonunda batı konferansını on üçüncü sırada noktalamıştı.

New Orleans Pelicans Orlando’da düzenlenen NBA bubble organizasyonunda oynadığı sekiz maçta sadece iki galibiyet alarak beklentilerin oldukça altında kalmıştı. Kadrosunda bu sezon gösterdiği gelişimle ilk kez all-star olan Brandon Ingram, 2019 NBA draftinin bir numaralı seçimi Zion Williamson, all-star gard Jrue Holiday ve Lonzo Ball gibi potansiyelli yıldızlar olmasına rağmen Pelicans Orlando’da oynanan sezonun son sekiz maçında oynadığı basketbolla hayal kırıklığı yaratmıştı.

New Orleans Pelicans genel menajeri David Griffin deneyimli koç Alvin Gentry ile yolların ayrıldığını video konferans yoluyla basına duyururken şu ifadeleri kullandı.

“Kazandığımız veya kaybettiğimiz maçların aldığımız ayrılık kararına ilişkin fazla bir etkisi olmadı. Bu ayrılık, yaşadığımız süreç, kulübün vizyonu ve ilerisi için koymak istediğimiz hedefler doğrultusunda düşünüp alınmış bir karar. Alvin Gentry’e gerek New Orleans şehri gerekse Pelicans organizasyonu için yaptıklarından dolayı teşekkür ederim.”

Beş Sezonda Bir Kez Play-off Görebildi!

Alvin Gentry New Orleans Pelicans’ın başında beş sezon koçluk yaparken bu süreçte 175 galibiyet 225 mağlubiyetlik bir performans sergilemişti. New Orleans Pelicans onun yönetiminde 2017-2018 sezonunda play-off oynamış ve ilk turda Portland Trail Blazers’ı geçse de ikinci turda Golden State Warriors’a elenmişti.

Genel menajer David Griffin koç arayışlarında aceleci davranmayacaklarını ve New Orleans Pelicans’ın hem kadro hem de şehir olarak koçluk görevi için albenisi olan bir kulüp olduğunu vurguladı.

New Orleans Pelicans için hayal kırıklığıyla biten sezonun ardından yaz ayları oldukça hareketli geçecek. Bu sezon gösterdiği çıkışla kariyerinde ilk kez all-star olan ve bu sezon sergilediği performansla NBA’de en çok gelişme kaydeden oyuncu ödülünün en büyük adaylarından normal sezonda takımın en skorer ismi Brandon Ingram serbest oyuncu olacak.