20 Nisan 2024
NBA

NBPA: “NBA’de 2020-2021 Sezonu Free-Agent Pazarının Açılışı Ertelenebilir”

ESPN muhabiri Adrian Wojnarowski’nin haberine göre 2020-2021 sezonunun planlanan açılış tarihi ertelenebilir. Orlando’da takım sahipleri, NBA yönetimi ve oyuncular birliği ile yapılan görüşmeler neticesinde ekim ayının ortasında başlaması planlanan free-agent piyasası takviminin birkaç hafta geri çekilmesi planlanıyor.

Covid-19 salgını sebebiyle tahmin edilen lig gelirlerinin azalması, 18 Ekim’de serbest oyuncunun başlamasının gecikmesine yol açıyor. Olası bir ertelemenin NBA ve NBPA‘ya 2020-21 maaş sınırı ve lüks vergi eşiklerinin belirlenmesinde zaman kazandıracağı konuşuluyor.

Covid-19 salgını sebebiyle 11 Mart tarihinde NBA yönetimi ligi durdurma kararı almıştı. Kulüp sahipleri bu süreçte maçların oynanamaması sebebiyle büyük zarar etmişti. NBA başkanı Adam Silver mayıs ayında oyuncularla bir telekonferans gerçekleştirmişti. Bu konferansta oyunculara maç günü elde ettiği gelirlerin NBA’in gelir toplamındaki oranının %40 olduğunu söylemişti.

Daha önce serbest oyuncu pazarını 18 Ekim’de açmayı planlayan NBA yönetimi, 2020-2021 sezonunsa 1 Aralık’ta başlamasını planlıyordu. Fakat pandemi sebebiyle takımların yaşadığı gelir kaybı lig paydaşlarını düşündürüyor. Önümüzdeki sezon salgın sebebiyle maçların seyircili oynanıp oynanmayacağına ilişkin belirsizlik lig yönetimini 2020-2021 sezonu takvimi konusunda karar almakta zorluyor.