25 Mart 2023

NBA ve Bizimkiler Sezon Başlangıcı: Alperen Şengün

2022-23 NBA sezonunda üçüncü haftaya girdik ve ülkemizi dünyanın en zorlu basketbol liginde temsil eden dört oyuncumuz Alperen Şengün, Cedi Osman, Furkan Korkmaz ve Ömer Faruk Yurtseven’in performanslarına biraz değinmek gerek.

Elimden geldiğince bu analizleri yapmaya çalışacağım. Bugünün konusu Houston Rocketslı Alperen’in performansı…

Hali hazırda bu gece LA Clippers karşısında son topta kaybederek üst üste dördüncü mağlubiyetlerini aldılar. Alperen Şengün maçı %50 isabetle 14 sayı, 9 ribaunt, 3 asist ve 1 blokla noktaladı. Fakat maçın son bölümünde hem Kenyon Martin Jr’ın bu sezonki en iyi performansını ortaya koyması hem de şu ana kadar savunmada istenilen verimi sergileyememesinden ötürü Stephen Silas tarafından kenara alındı.

Houston Rockets sezonun geride kalan iki haftasında 8 maça çıkarken sadece bir galibiyet alabildi. Bu süreçte sadece evlerinde back to back oynayan Utah Jazz karşısında kazanabildiler. Deplasmanda ne kadar kırılgan olduklarını geçtiğimiz iki sezondan biliyoruz. Bu sorun sürüyor. Phoenix Suns ve LA Clippers karşısına oyunun son bölümüne kadar maçın içinde kalmayı başardılar. Fakat koç Silas’ın son topta Paul George’u daha iyi eşleşebileceği Jalen Green yerine Eric Gordon ile eşleştirmesinin bedeli ağır oldu. Gordon, son topta da elverişli pozisyonda turnikede isabet bulamadı ve kaybettiler. Neyse bunlar ayrı bir yazının konusu olsun.

Alperen sezona beklentilerin aksine benchte başladı. Bu durum 20 yaşındaki genç yeteneği bir parça üzmüş olmalı ki sezonun ilk 6 maçlık periyodunda savunmada geçtiğimiz sezonki eforunu tam olarak sergileyemedi.

Öte yandan yazın Hakeem Olajuwon ile yaptığı antrenmanlar işe yaramış gözüküyor. Post oyununun oldukça iyi seviyelere geldiğini 2022 EuroBasket’te görmüştük. Şu anda lig genelinde beş maç sonunda ligin en verimli post hücumunu sergileyen ikinci isim oldu. Detaylar link…

Bunu yanında savunmada DFG% yüzdesi geçen sezona kıyasla düşüş gösterirken dört maçlık deplasman turnesinde Utah Jazz, Portland Trail Blazers, Phoenix Suns ve son olarak LA Clippers karşısında kaybettikleri maçlarda boyalı alan savunmasında inişli çıkışlı bir performans sergiledi.

Blazers’a konuk oldukları gecede Jusuf Nurkic gibi ayakları yavaş klasik uzun sınıfına giren bir oyuncu karşısında eşleşmede rakibine yenildi. Nurkic’e birebir oynadığı 5 pozisyonda sadece 1 isabet bulurken, Boşnak rakibiyle eşleştiği 8 pozisyonun 5’i basketle sonuçlandı.

Alperen’in yaşı henüz 20… Houston Rockets gibi yeniden yapılanmanın sancılarını çeken bir takımda gelişimini sürdürüyor. Takım halinde geçtiğimiz sezon savunma verimliliğinde sonuncu sıradalardı. Bu sezon ise 8 maç sonunda ligin son 10 ekibi arasındalar. Sezona beklentilerin aksine ilk beşteki yerini kaybederek başladı Alperen. Oynama sürelerini arttırmak için, küsmeden, savunması ve çabukluğu üzerinde daha çok çalışması gerek.