22 Mayıs 2024

NBA Play-Off Seri Analizi: New York Knicks – Philadelphia 76ers

NBA Doğu Konferansı play-off ilk tur eşleşmesinde Joel Embiid New York Knicks‘i içeride test ederken, Philadelphia 76ers‘ın arka alan savunması Jalen Brunson’ı kontrol altında tutmaya çalışacak.

Üç ya da dört galibiyet ne kadar fark yaratır. Knicks 50 maç kazanarak Milwaukee (49 galibiyet), Cleveland (48) ve 47 galibiyetle bitiren diğer üç takımı geride bırakarak Doğu Konferansı’nda 2 numaralı seri başı oldu. Bunlardan biri olan Philadelphia, Çarşamba günü Play-In Turnuvasında Miami (46) ile mücadele ederek 7 numaralı sırayı garantilemek zorunda kaldı. Bu arada New York Pazar gününden beri izinli.

Knicks, 76ers pivotu Joel Embiid’in üç karşılaşmada oynamamasından faydalanarak normal sezon eşleşmelerini 3-1 kazandı. Knicks’in galibiyetleri 36, 14 ve 27 sayılık farklarla geldi. Bu karşılaşma iki takımın 10. ve 1989’dan beri ilk playoff maçı olacak.

Büyük adam

Play-off dönemi başlarken Boston’un ardından Doğu’nun en iyi ikinci takımının sıralamada onların hemen arkasından gelen New York ya da Milwaukee’den herhangi biri olmadığı söyleniyor! En iyi ikinci takım Joel Embiid’li Philadelphia olarak lanse ediliyor. Son MVP’nin oynadığı maçlarda 76ers takımı 31-8’lik bir performans sergiledi!

Bunların çoğu Philadelphia’nın ilk yarı maçlarında gerçekleşti – o oynadığında 25-6, oynamadığında 3-7’ydi. Sonra sol dizindeki sakatlık nedeniyle iki ay kaçırdı. Sixers sıralamada geriledi ve Tyrese Maxey ile diğerlerinin öne çıkmasına rağmen play-off yarışındaki kaderlerinin yıldız uzunun sahada olmasına bağlı olduğunu biliyorlardı.

Şimdi geri döndü ve en iyi durumda olmasa da bu seriye hazırlanmak için altı maç oynadı. Hâlâ yükü var ve bu serinin yavaş temposu – ilk dört maç için dokuz gün – ağrılarını hafifletmek için bir spa’da kalmak dışında en iyi şey olacak.

New York’un ise geri dönen Mitchell Robinson ile uzun rotasyonuna bir takviye yaptığını söyleyebiliriz. O ve Isaiah Hartenstein potalarını korumak için ellerinden geleni yapacaklar. Knicks’in en iyi savunmacısı OG Anunoby (2.01m boyunda, 235 kilo) pota altında onlara destek olmaya çalışacak. Peki ne yapabilirler? Playoff trendine meydan okuyup oyunlarını hızlandıracaklardır. New York tempo sıralamasında sonuncu olsa da topu koşturmak, tam sahada daha fazla oynamak Embiid’i yıpratmak için en iyi şans. Onu savunma yapmaya zorlamak da kilit nokta. O zaman kenarda olacağı dakikaların arttığını görebilirsiniz.

Brunson’u yavaşlatmak

Philadelphia’nın kadrosunda (ya da açıkçası diğer takımların çoğunda) “Jalen Brunson stoperi” yok. Ancak 76ers’ta ona karşı sırayla mücadele edebilecek, Knicks’in motoruna farklı bakış açıları ile dert çıkarabilecek ve daha taze bacaklar sunabilecek birkaç oyuncu var.

Tyrese Maxey ve Kyle Lowry’den Kelly Oubre Jr., De’Anthony Melton ve Nicolas Batum’a kadar birçok arka alan oyuncusu onu rahatsız edebilir ve her şey başarısız olursa faul sayılarını bu isimlere yayabilirler en azından. Onu durdurmaları pek olası değil ama üretimindeki küçük bir düşüş bile New York’un hücumunu alt üst edebilir.

Brunson bu sezon 28.7 sayı ortalamasıyla oynadı ve yüzde 48 ile şut attı (3 sayılık atışlarda yüzde 40). Philadelphia karşısında bu rakamlar 22.3, yüzde 40 ve yüzde 30’a düştü. Bu rakamlarla kimsenin MVP oylamasında aday göstereceği bir isim olmaz!

Sonuç: Yedinci maçta Knicks

New York’un sıradan analizi bundan önceki her Tom Thibodeau koçluğundaki takım gibi, normal sezonda birçok rakibinden daha sert oynadığı yönünde. Bu üstünlük, rakipler playoff yoğunluğunu artırdığında ve Thibs’in grupları ekstra bir vitesten yoksun göründüğünde kayboluyor. Ancak Anunoby’nin yangınları söndürmesi – o oynadığında 20-3’tüler – ve Brunson’ın küçük dinamo olmasıyla Knicks, yüksek sıralamaya giden yolda daha fazla çalıştıkları için mutlu olmalı. MSG’deki ev sahibi avantajı, maksimum çekişmeye çıkmaya aday bir seride fark yaratabilir.