22 Mayıs 2024

NBA Play-In Önİzlemesi: New Orleans Pelicans – Los Angeles Lakers (17.04.24)

NBA Batı Konferansı play-in turnuvası ilk maçında New Orleans Pelicans Çarşamba günü saat 02:30’da Los Angeles Lakers ile karşılaşacak.

Basketbolseverlerin her zaman olduğu gibi S Sport ekranlarında izleyeceği karşılaşma öncesinde gelin birlikte takımların durumlarına göz atarken, galibiyetin anahtarlarını da belirlemeye çalışalım. Keyifli okumalar.

New Orleans en iyi döneminde değil

New Orleans Pelicans bu maça pek de iyi bir havada girmiyor. Son beş maçlarının dördünü kazandıkları doğru olsa da, son maçlarında playofflara doğrudan katılma fırsatını kaçırdılar. Los Angeles Lakers’a kaybederek bu şansı kaçırdılar ve şimdi ise intikam alma fırsatına sahip olacaklar.

New Orleans Pelicans geçmişte, özellikle de Brandon Ingram ve Zion Williamson gibi yeteneklere sahipken, kendilerinden beklenen yüksek performansları karşılamakta zorlandı. Sezonun büyük bölümünde Pelicans doğrudan playofflara katılabilecek bir konumdaydı ancak şimdi kendilerini zor bir durumda buldular. Pelicans iyi bir hücuma ve üst düzey bir savunmaya sahip, en azından 100 pozisyon başına atılan sayı ve izin verilen sayı oranı söz konusu olduğunda. “Bu faktörler göz önüne alındığında takım nasıl bu kadar kötü bir konumda?” sorusu ortaya çıkıyor. Bu sorunun cevabı Pelicans’ın üç ya da daha az sayı ile biten maçlarda ligin en kötü derecesine sahip olmasında yatıyor. Takım bu tür sekiz maçta sadece bir kez kazanabildi.

Önemli bir eksikleri yok bu maç öncesinde.

Lakers, normal sezon sonunda yaptığını tekrarlamak istiyor

Batı Konferansı Play-in turnuvasında Los Angeles Lakers, bu maçı kazanarak play-off’a sekizinci sıradan girip Denver Nuggets ile eşleşmek istiyor. Son 11 maçında sekiz galibiyet ve üç mağlubiyet alan takımın son galibiyeti New Orleans Pelicans’a karşı gelmişti!

Los Angeles Lakers sezon boyunca oyunun neredeyse her alanında zorlandı, ancak en önemlisi tutarlılık ve istikrardan yoksun olmaları. LeBron James ve Anthony Davis en istikrarlı oyuncular olarak öne çıkarken, Davis çoğu zaman takımın en iyi oyuncusu ya da en azından ikinci en iyi oyuncusu oldu. D’Angelo Russell zaman zaman All-Star seviyesinde bir oyun sergiliyor, ancak daha sonra tam bir amatör gibi göründüğü dönemler de olabiliyor. Austin Reaves de benzer bir model izliyor, ancak daha az aşırı dalgalanmalar gösteriyor. Lakers’ın rakip oyun kurucuları savunmada önemli bir sorunu var ama neyse ki New Orleans Pelicans bu pozisyonda büyük bir tehdit oluşturmuyor.

Christian Wood ve Jalen Hood-Schifino’dan faydalanamayacaklar, Jarred Vanderbilt’in durumu ise belirsiz.

Galibiyetin Anahtarları:

Pelicans, sezon boyunca çok daha güçlü rakipleri yendiği için Los Angeles Lakers’ı yenebilecek kaliteye kesinlikle sahip. Ancak, Lakers’ın onlar için zorlu bir eşleşme olduğu da ortada. Kazanmak istiyorlarsa Pelicans’ın boş şutları sokması gerekecek çünkü Anthony Davis’e karşı boyalı alanda o boşluğu bulmakta zorlanacaklar.

Los Angeles Lakers için anahtar Anthony Davis’te yatıyor. Eğer boyalı alanda hakimiyet kurabilir ve oyunu kontrol edebilirse, Lakers galibiyete ve Denver Nuggets ile eşleşmeye çok yakın olacaktır.

Los Angeles Lakers derin bir playoff koşusu için hazır bir takım gibi görünmüyor, ancak sezon boyunca ve birkaç gün önce her iki takım için de çok önemli olan son maçta gösterdikleri gibi bu maçı kazanabilecekleri açık. Daha tecrübeli bir takım olduklarını kanıtlamaları gerekecek. Bakalım Pelicans bu kez daha fazla enerji, daha fazla atletizm, daha fazla enerji ortaya koyarak bu tecrübe farkını kapatabilecek mi…