22 Mayıs 2024

Maç Sonu Analizi: Maccabi, Baskonia’yı Farklı Geçip Play-Off’da Panathinaikos’un Rakibi Oldu

Turkish Airlines Euroleague play-in ilk maçında Maccabi Tel Aviv konuk ettiği Baskonia‘yı 113-85 gibi farklı bir skorla geçerek adını play-off’a yazdırdı.

Maccabi önümüzdeki hafta başlayacak play-offlarda Panathinaikos AKTOR Atina ile eşleşirken, Baskonia Cuma günü evinde ya tamam ya devam maçına çıkacak.

Maccabi ilk çeyrek bitmeden farkı çift hanelere çıkardı, devre arasına girmeden de farkı 24 sayıya kadar çıkardı ve ondan sonra da hiç sıkıntı yaşamadı. Lorenzo Brown 8’de 7 üçlük isabetiyle 29 sayı üreterek göz kamaştırıcı bir hücum performansına imza atarken, Wade Baldwin 26 ve Bonzie Colson 14 sayıyla ona yardımcı oldu ve Maccabi 19 üçlükle kulüp rekorunu kırdı.

Baskonia’da Codi Miller-McIntyre 32 sayı, 7 asist ve 8 ribaundla 45 verimlilik puanı üretirken, Markus Howard 14 sayı ve Tadas Sedekerskis 11 sayı ve 7 ribauntla oynadı.

Brown Maccabi’yi erken liderliğe taşıdı

Brown iki üçlükle hesabı açarken Miller-McIntyre da derinlerden isabet bularak Baskonia’yı öne geçirdi. Vanja Marinkovic iki sayı buldu ancak Baldwin de aynı şeyi yaparak Maccabi’yi ilk çeyreğin ortasında 13-8 önde tuttu. Howard’ın üçlüğünden önce Brown ve Antonius Cleveland derinlerden isabet bularak farkı açtılar. Tamir Blatt de uzaktan isabet buldu ve Brown da orta mesafeden bir basketle 10. dakikayı takımının 28-15 önde geçmesini sağladı. Sedekerskis ve Niko Rogkavopoulos kanamayı durdurmaya çalışmadan önce Jasiel Rivero’nun basketi Maccabi’yi hareketlendirdi. Ancak Maccabi daha sonra Baldwin’in art arda sayılarıyla 10-0’lık bir seri yakaladı ve Baskonia’nın Chima Moneke’yi sakatlığa kurban vermesiyle sıkıntıları derinleşirken 43-21’lik bir avantaj elde etti. Miller-McIntyre iki sayı bulsa da Colson ona eşlik etti ve Brown bir çift üçlükle daha da iyisini yaptı. Miller-McIntyre iki basketle daha devam etti ve devre arasına 55-36 önde Maccabi üstünlüğü ile girildi.

Maccabi’nin üçlük fırtınası devam etti

Howard ikinci yarıya üçlükle başladı ancak Colson ve Jake Cohen de Maccabi’yi rahatlatan üçlükler attı. Brown 5 sayı daha ekledi, Bolson derinlerden isabet buldu ve Baldwin de iki turnike atarak durumu 73-49 yaptı. Sedekerskis üçlükle cevap verdi ama Baldwin ve Rivero smaçlarıyla Maccabi’nin akışını sürdürmesini sağladı. Cleveland ve Blatt’in üçlükleri İsrail ekibini üçüncü çeyreğin sonunda 86-61 öne geçirdi.

Howard final periyodunun başında dördüncü üçlüğüyle direnmeye çalıştı ama James Webb iki sayı attı ve Josh Nebo da içeriden bir sayı daha ekleyerek Maccabi’nin devam etmesini sağladı. Miller-McIntyre’ın üçlüğü farkı kısa süreliğine 20’nin altına indirse de Blatt ve Baldwin’den gelen üçlükler Maccabi’yi üç haneli sayılara taşıdı. Miller-McIntyre harika gecesini iki basketle daha sürdürdü ancak Brown ve Baldwin’in derin atışları Maccabi’yi rekor bir galibiyete taşıdı.