3 Ekim 2022
NBA

NBA Oyuncularının Kanada’da Oynamak İçin Aşıya İhtiyacı Olacak

NBA’de son iki sezonda pandemi sebebiyle uygulanan sağlık ve güvenlik protokolleri kapsamında birçok oyuncu belli bölgelerde aşı olmadığı için bazı maçlarda forma giyememişti. Bunun en büyük örneği aşı olmayı reddettiği için geçen sezon sadece 29 maçta görev alan Kyrie Irving oldu.

Bleacher Report’tan Jake Fischer’a göre NBA yönetimi, mevcut durumda, geçerli bir tıbbi nedeni olmayan aşılanmamış NBA oyuncularının 2022-23 sezonunda Toronto’da oynamaya uygun olmayacaklarını mesaj yoluyla takımlara bildirdi.

ESPN, ilgili haberde, Kanada’daki aşı gereksinimlerini karşılamayan oyunculara kaçırdıkları maçlar için ödeme yapılmayacağını açıkladı. Takımlar ayrıca bu oyuncuları lig tarafından dağıtılan bir not uyarınca “Sağlık ve Güvenlik Protokolleri” olarak bildirmekle yükümlüler.

Kurallar geçen sezonun ortasına kadar uzanıyor. Kyrie Irving ve Matisse Thybulle, COVID-19 aşıları konusundaki tutumları nedeniyle birden fazla maçı kaçırmak zorunda kaldı. Sixers’in Avusturalyalı kanat oyuncusu play-off döneminde takımının Kanada’da oynadığı karşılaşmalarda forma giyemedi.

Bu sezon Toronto Raptors, Kanada’da en az 44 maç oynayacak: Edmonton’da Utah Jazz’a karşı sezon öncesi maçları; Montreal, Boston Celtics’e karşı; ve Toronto, Chicago Bulls’a karşı. Bunun da ötesinde, normal sezonda Scotiabank Arena’da oynayacakları 41 maç var. Ayrıca play-off yapmaları halinde bu sayı artacaktır.