18 Temmuz 2024
Blog / NBA

NBA Oyuncularının Aldığı Boykot Kararında Çatlak!

Amerika’da yaşayan siyahi halka yönelik ırkçı saldırılar sebebiyle NBA play-offlarında dün oynanması gereken üç karşılaşma ertelendi.

Pazar günü Wisconsin eyaletine bağlı Kenosha kentinde 29 yaşındaki Jacob Blake polis saldırısına uğramıştı. Polisin açtığı ateş sonrası vücuduna 7 kurşun isabet eden Blake’in hastanede tedavisi sürüyor. Öte yandan polisin ırkçı saldırısı sonrası çıkan olaylarda iki kişi hayatını kaybetmişti.

NBA Oyuncuları Boykot İsteklerini Daha Önce Dile Getirmişti

Yaşanan ırkçı saldırılar sebebiyle NBA takımlarından Toronto Raptors’un gardı Fred VanVleet cuma günü Boston Celtics ile oynayacakları konferans yarı finali serisinin ilk maçını boykot etmek istedikleri dile getirmişti. Fakat dün akşam Orlando Magic ile Milwaukee Bucks arasında oynanacak serinin beşinci maçı öncesi Bucks oyuncuları maça çıkmama kararı aldı. NBA takımları Milwaukee Bucks oyuncularının aldığı kararı destekleyerek maçları boykot etti. Bunun neticesinde dün gece oynanması planlanan Orlando Magic – Milwaukee Bucks, Houston Rockets – Oklahoma City Thunder ve Los Angeles Lakers – Portland Trail Blazers maçları ileri bir tarihe ertelendi.

Alınan Boykot Kararında Çatlak

Öte yandan kampüste yer alan takımların oyuncuları bir araya gelerek sezonun geleceğini masaya yatırdıkları bir toplantı düzenlediler. Bu toplantıda Los Angeles Lakers ve Los Angeles Clippers takımları sezonun iptal edilmesi yönünde oy kullandı. Diğer takımlar ise bu karara destek vermedi Lakers’in yıldızı LeBron James yaşanan fikir ayrılıkları yüzünden toplantıyı terk etti. Basına verdiği demeçlerde takım sahipleri ve NBA yönetiminin de yaşanan ırkçı saldırılar ve polis şiddeti sonrası inisiyatif alması gerektiğini vurguladı.