25 Şubat 2024

Milliler 16 Sayı Farktan Gelip Fransa’ya Maçı Hediye Etti

FIBA EuroBasket 2022 son 16 turunda A Milli Takım, Fransa karşısında 16 sayı farktan geri gelip maçı uzatmaya taşısa da yine sonunu getiremedi. Uzatma sonunda 86-87 yenilerek turnuvaya veda etti.

Maça oldukça tutuk başlayan Milliler ilk yarının son iki dakikası boyunca hücumda oldukça özgüvensizdi. Fransa devre boyunca farkı çift hanelerde çıkarıp rahat bir oyun sergilese de ikinci periyodun sonunda Buğrahan Tuncer ve Cedi Osman’ın art arda bulduğu üç üçlükle farkı eritti.

Üçüncü çeyreğe daha özgüvenli başlayan Türkiye, özellikle Thomas Heurtel ve Evan Fournier ikilisinin hücumda devreye girmesine izin vermedi. Üçüncü periyotta Buğrahan’ın skorer oyunuyla son çeyreğe de 8 sayı farkla önde girmeyi başardı.

Son çeyreğe Fransa Rudy Gobert liderliğinde etkili başlarken ilk bir buçuk dakikada farkı eritti. Kalan bölümde oyun dengede giderken son bir dakikada Furkan Korkmaz’ın faul çizgisinden bulduğu isabetlerle Milliler son 12 saniyeye 2 sayı farkla önde girdi.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN BKNZ:

12 saniye kala Cedi Osman’a yapılan sportmenlik dışı faulle maçı kazanmak adına büyük avantaj yakalayan Türkiye, Cedi’nin 2’de 0 atması ve akabinde kenar oyununda yapılan top kaybıyla elindeki maçı uzatmaya götürdü. Uzatma sonunda ise 1 sayı farkla geride olan Türkiye, Furkan Korkmaz’ın yaptığı top kaybıyla maçı kaybetti.

Analiz

Milller maça özgüvenden yoksun başladı ve ilk yarının son iki dakikası dışında Fransa’nın atletizmiyle başa çıkamadı. Yayın gerisinden istediğimiz atışları bulmamıza rağmen bir türlü istenen yüzdeyi yakalayamadık. Birilerinin takımı uykusundan uyandırması gerekiyordu. Buğrahan, Shane Larkin’in yokluğunda Fransa karşısında büyük oynadı.

İlk yarının sonunda yaktığı ateşi ikinci yarıda rakiple kora kor oynayarak sürdürdük. Rakibi 21 top kaybına zorlayıp çaldığımız 11 topla 36 sayı ürettik. Üçüncü periyot genelinde turnuvadaki en iyi savunma performansımızı sergiledik. Son bölümde Cedi Osman faul çizgisinden 0/2 atmasa eksiklerimize karşın çeyrek finale çıkacaktık.

Turnuvada kaybettiğimiz üç maçta da maç sonlarında çok fazla basit hata yaptık. Bunun sebebi ana parçalarımızın üç maçta da 30 dakikanın üzerinde süre alması ve kendi takımlarından ana parça olmaktan ziyade yan rollerde görev almasıydı. Bu anlamda tecrübe eksikliği yaşadık. Fransa karşısında 12 saniye kala iki faul atışından yararlanamayıp kenar oyununda topu kaybetmek ve uzatmada son topta topu elden rakibe teslim etmenin başka bir açıklamasını bulmak çok zor.

Tüm oyunculara bizlere yaşattıkları heyecan için teşekkür etmek gerekir. Ülke basketbolunun kalkınması için kulüplerin yerli oyunculara daha çok özgüven aşılaması ve sorumluluk vermesi takımımızın ilerleyen turnuvalarda maç sonlarını daha iyi oynamasını sağlayacaktır. Bunun için oyuncu yetiştiren kulüplere ihtiyacımız var.