20 Haziran 2024

Messina’ya Göre Sezonun Devam Etmesi Olasılık Dahilinde Değil

Coronavirüs salgını nedeniyle askıya alınan 2019-20 Turkish Airlines Euroleague sezonunun akibeti halen belirsizliğini koruyor.

Olimpia Milano‘nun başarılı koçu Ettore Messina, sezonun devam edemeyeceğini düşünen isimler arasında yer alıyor.

Raisport’a röportaj veren tecrübeli koç, sezonun devam edip etmeyeceği konusundaki düşüncelerini dile getirdi:

Devam etmemiz olası değil. İtalya’da Brindisi veya Sassari’yle oynamıyorsanız otobüsle seyahat edersiniz. Daha normal bir durum olduğu zaman, belki 2-3 ay içinde bu olur. Ancak bu şimdiden plan yapabileceğiniz bir şey değil. 18 takımın Avrupa’da bir ülkeden diğerine uçması muhtemel gözükmüyor.

Bu noktada basketboldan çok daha önemli şeyler var. Mesela sağlık çalışanları gibi kendisini başkaları için feda eden insanlar. Bu sosyal mesafelenme tedbirleriyle sezonun sona erdirilmesini düşünmek seyircisiz oynansa bile imkansız. Turnuvanın üçte ikisi bile oynanmamışken, bunu tartışmak için doğru zaman değil.

Milano, Euroleague sezonu 12 Mart’ta askıya alınana kadar topladığı 12 galibiyetle aynı durumdaki 4 takibi ile beraber play-off yarışının en ateşli yerindeydi.

Koç Messina’nın söylediklerini katılmakla beraber, salgının geçmesinin ya da azalmasının ardından da takımlara oyunculara en az 6 hafta hazırlık süresi tanınmaması gerekecek. Çünkü ABD’den ya da ülkelerinden dönen oyuncuların 2 haftalık karantina süreçleri olacak. Ayrıca bu kadar uzun süre antrenman ya da maç yapmayan oyuncuların iyi hazırlanması gerek ki yoksa oyuncu sağlığı bu kez aşırı yüklenme ve sakatlıklardan dolayı tehlikeye girer…