16 Nisan 2024

Mark Cuban, NBA Yönetiminin Sezon İçi Turnuva Düzenleme Fikrine Sıcak Bakmıyor

NBA yönetimi, sezon içi rekabeti arttırmak ve maçların daha fazla seyirci tarafından izlenmesi için 82 maçlık normal sezonun formatında 2020 yılından bu yana bir dizi değişiklik yaptı. 2020 yılında play-in turnuvasının oynanmaya başlaması ve bu turnuvanın hem takımların tanking yapmasının önüne geçmesi hem de oynanan eleme maçlarının aldığı yüksek reyting görünüşe göre lig yönetiminin iştahını kabartmış gözüküyor.

Bu anlamda NBA yönetimi, The Athletic’ten Shams Charania’nın raporuna göre 2023-24 sezonunda itibaren sezon içinde mini turnuva düzenlemeyi ciddi şekilde masaya yatırmış durumda. Ancak Dallas Mavericks’in sahibi Marc Cuban bu teklife sıcak bakmıyor.

NBA muhabiri Landon Bufford’a konuşan Cuban, konuyla ilgili görüşünü şöyle açıkladı:

“Sezon turnuvası açısından taraftar değilim. Mavs’in hiç katılmadığını veya en iyi oyuncularımızı dinlendirdiğini görebiliyorum. Bana hiçbir ödül şampiyonluktan daha değerli gözükmüyor.”

Charania’nın raporuna göre, NBA yönetimi önümüzdeki sezondan itibaren kasım ayında tüm takımların dahil olacağı mini bir turnuva yapacak. Bu turnuvada en iyi sekiz dereceyi elde edecek takımlar aralık ayında eleme maçları yapacak ve sonunda final maçıyla bir kazanan çıkacak. Turnuvada oynanan maçlar 82 maçlık fikstürün içinde değerlendirilecek fakat final maçı normal sezon fikstüründe sayılmayacak.