29 Mart 2023

EuroLeague’de Dejan Bodiroga Dönemi Başlıyor

EuroLeague’de İspanyol CEO Jordi Bertomeu, 14 eylülde görev süresini dolduruyor ve yerine Sırp basketbol efsanesi Dejan Bodiroga geçecek.

14 eylülde görev süresi dolacak İspanyol basketbol adamının yerine geçici olarak Marshall Glickman atanacak. Glickman, EuroLeague’in ticari yönüne odaklanırken, Dejan Bodiroga ise organizasyonun daha iyi bir imaja ve rekabetin büyümesine katkıda bulunarak yeni bağlantılar ve köprüler kurmaya çalışacak.

Yaz aylarında EuroLeague’in ana hissedarı olan 11 kulübün 5’i Jordi Bertomeu’nun görevde kalmasından yana oy kullandı. Bunlar arasında Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes yanı sıra üç İspanyol kulübü yer alıyordu.

Aynı zamanda İspanya Liga Endesa’nın da başkan yardımcısı olarak çalışan Jordi Bertomeu, 2000 yılından bu yana EuroLeague’in başına CEO’luk görevini üstleniyordu.

Yeni Başkan Dejan Bodiroga’nın gündeminde çözülmesi gereken birçok problem var. Bunların başında FIBA ile EuroLeague arasında süregelen fikstür rekabeti ve lige iştirak eden katılımcıların gelirlerini arttırmak gibi başlıklar yer alıyor.