25 Mart 2023

Oscar Da Silva: “Burada Oyun Çok Daha Taktiksel”

Barcelona’nın yaz döneminde Alba Berlin’den kadrosuna kattığı Oscar Da Silva, takımının Turkish Airlines EuroLeague’in açılış haftasında evinde Olympiakos’a 70-80 kaybettiği maçın ardından basketnews’e açıklamalarda bulundu.

Olympiakos mağlubiyetini değerlendiren 24 yaşındaki uzun, şunları dile getirdi:

“Oyun planını pek iyi takip etmedik. Hücumda çok top kaybı yaptık, defansif anlamda yeterince fiziksel değildik ve açık görüş yapmalarına izin verdik. İkinci yarıda geri döndük ama arka arkaya iki ya da üç hata yaptık ve tekrar koştular.”

Geçen sezon İspanya Liga Endesa’da ve EuroLeague’de beklentilerin altında kalan Katalan kulübü yaz döneminde kadrosuna önemli takviyeler yapmasına karşın şu ana kadar çıktığı 5 resmi maçta üç mağlubiyet aldı. Yeni kadronun uyum sürecinde olduğunu kaydeden Da Silva, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Tabii ki birbirimizi daha iyi tanımamız gerekiyor ama bu mazeret olamaz. Bu seviyede çok tecrübeli oyuncular getirdik. Sistemi anlamak için acele etmemiz gerekiyor. Enerji ve fizikselliğin alakası yok.”

Yeni takımına adaptasyon sürecine değinen 24 yaşındaki Alman oyuncu, sözlerine şöyle devam etti:

“Kendimi iyi hissediyorum, ancak sezonun başında iki maç kaybettiğimiz için açıkçası hüsrana uğradım. Bundan keyif alıyorum ve her gün çok şey öğreniyorum. Saras, oyun hakkında biraz daha düşünmem için beni zorluyor. Burada oyunun daha taktiksel olduğunu söyleyebilirim. Aito’nun tarzı hücumda daha özgürdü. Savunmada benzer olduğunu söyleyebilirim. Burada ayrıntılara çok daha fazla dikkat etmem gerekiyor. Gerçekten zor çünkü aynı anda çok şey var, ama gelişeceğim.”

Basketnews