30 Mart 2023

Maç Önizlemesi: Real Madrid – FC Barcelona

Turkish Airlines Euroleague 21 hafta programında El Clasico izleyeceğiz!

26 Ocak günü saat 21:00’da Real Madrid‘in WiZink Center’da ezeli rakibi FC Barcelona‘yı konuk edeceği karşılaşmayı basketbolseverler S Sport ekranlarından canlı olarak izleyebilecekler.

Hücum mu Savunma mı

Euroleague’in kurucu takımlarından ikisi ve yıllardır ligin lokomotifi konumundaki takımların kapışmasını izleyeceğiz. Kuşkusuz sadece Avrupa’da değil, dünya basketbolunda da en önemli derbilerden biri El Clasico. Bu sezon birbirlerine neredeyse iki zıt sistemin çarpışmasını izliyoruz ama ikisi de 13 galibiyet, 7 mağlubiyet ile denk durumdalar puan sıralamasında. Bir tarafta Real’in tempo ve hücuma dayalı oyunu, diğer tarafta rakibi bozmak ve savunmaya odaklı Barça sistemi, bakalım hangisi üstünlük kuracak…

Real, maç başına 98.9 verimlilik puanı ile bu alanda ligin en iyi 2. takımı. Ayrıca 83.2 sayı ortalaması ile 5. sırada yer alıyorlar. Hücumda bu kadar etkili olmalarının temelinde yatan iki konu var; ilki asistler, maç başına 19.6 ile bu alanda 3. sıradalar, ikincisi ise ribaundlar. Özellikle kendi potalarının altında rakiplerine üstünlük kurarak tempoyu istedikleri gibi kontrol ediyorlar. Nitekim hem savunma ribaundları hem de toplam ribaundlarda ligin zirvesinde yer alıyorlar.

Barça ise oyunun diğer tarafında etkili bir takım. Önce ribaundlardan başlayalım. Real her ne kadar ligin en iyi savunma ribaundu tamımıysa, Barça da rakibe en az savunma ribaundu veren takım hatta rakiplerine toplamda en az ribaund veren takım! Diğer bir önemli istatistikte kısalar üzerinde kurdukları baskı, rakiplere en az asist imkanı veren takım konumundalar aynı zamanda. Satoransky, Higgins, Jokubaitis gibi isimlerle pas trafiğini kesmeyi başarıyorlar genelde. Tabi kısalara baskı demişken üçlük yüzdesinin de altını çizelim; rakiplere maç başına sadece yüzde 31.9 ile üçlük izni veriyorlar ve bu alanda da en iyi takım konumundalar.

Tavares Faktörü

Kuşkusuz iki takım için de yıldızlar topluluğu diyebiliriz rahatlıkla. Ama bir isim var ki o gerçekten bu sezon “UZAYLI” modunu açmış durumda! Evet Real’in 2.20 metre boyundaki Yeşilburun adalı devi Walter Tavares‘den bahsediyoruz. Son yıllarda ribaundlar ve çember koruma konusunda zaten elit bir isimdi ki hem 2019 hem de 2021’de en iyi savunmacı seçilmişti. Ama bu sezon işin hücum tarafında da farklı bir seviyeye çıkmış durumda. Çember altında zaten durdurulamaz bir güç ki buna ek olarak orta mesafesini de artık geliştirdi ve sırtı dönük topla buluştuğu anlarda da üretebiliyor. Açıkçası o sahadayken rakiplerin oyunun iki tarafında da sistemlerini ona göre şekillendirmeleri şart oluyor. Bu maçta karşısında belki de son yıllarda onu en çok zorlayan, en çok canını sıkan isim, milli oyuncumuz Sertaç olacak. Nitekim son karşılaşmalarında Endesa sahnesinde Barça’ya 78-87 ile kaybederken pek Sertaç’ı dinlememiş 19 sayı, 11 ribaund ile gayet etkili olmuştu. Bu maçta da onun ortaya koyacağı performans maçın kaderini direkt olarak etkileyecek kuşkusuz.