26 Şubat 2024

Maç Önİzlemesi: Kızıl Yıldız – Anadolu Efes

Turkish Airlines Euroleague 11. hafta mücadelesinde temsilcimiz Anadolu Efes, Stark Arena’da Kızıl Yıldız‘a konuk olacak.

1 Aralık Cuma günü saat 22:00’da başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler S Sport ekranlarında canlı olarak izleyebilecekler.

Ben de sizin için her zaman olduğu gibi Anadolu Efes‘in galibiyete ulaşmasını sağlayacak anahtaları belirledim, keyifli okumalar.

Hücum Ribaundları

Temsilcimizimn uzun rotasyonunda ciddi bir sıkıntısı var. Pleiss, Zizic, Willis üçlüsünün yokluğunda elimizde sadece Jones var saf 5 numara olarak ve yeni transfer Daum da 4 numarada Clyburn ile süreleri paylaşmaya çalışacak. Hal böyle olunca zaten iyi durumda olmadığımız ribaundlarda daha da büyük sorunlar yaşayabiliriz bu maçta… Çünkü Sırp ekibi maç başına 13.5 hücum ribaundu ile bu alanda ligin en iyi ikinci takımı konumunda. Özellikle Mitrovic ve Bolomboy’dan birisi sahada olduğunda, ki bazen koç Sfairopoulos ikisini de kullanabiliyor birlikte, takım olarak savunma ribaundları iyi konsantre olmalıyız, kısalarımızın da uzunlara yardım etmesi şart.

Asist-Top Kaybı Oranı

Efes maç başına 18.2 asist ile bu alanda ligin en iyi 5. takımı ve ortalamada sadece 10.6 top kaybıyla oynuyoruz ki bu da bizi topun değerini en iyi bilen 2. takım yapıyor. Diğer yandan karşımızda da ortalama 7.8 top çalma ile ligin en iyi 3. top hırsızı olan takımı var! Ayrıca Sırp ekibi rakiplerini maç başına 13.1 top kaybına zorluyor, bu alanda daen iyi 5. takım. Dolayısıyla Thompson ve Larkin başta olmak üzere topun değerini bilmemiz gerekiyor. Bu sayede hem hücumlarımızı sert Kızıl Yıldız savunması karşısında daha iyi organize edebiliriz, hem de basit top kayıplarıyla onların savunma kaynaklı enerji basketleri bulmasını engelleriz.

Üç Sayı Savunması

Evet Kızıl Yıldız hücum verimliliği yüksek bir takım değil ve ikili atışlarda yüzde 51.6, üçlük atışlarda ise yüzde 34.3 ile oynuyorlar, iki alanda da ligin alt sıralarında yer alıyorlar. Ancak ellerinde Teodosic, Nedovic, Napier, Yago, Giedraitis, Davidovac gibi tehlikeli şutörler olduğunu belirtelim. Evet bu isimler belki istikrarlı değiller ama ritmlerini bulurlarsa, özellikle ceza atışlarında çok canımızı yakabilirler. Efes zaten rakiplere ortalama 39.3 ile üçlük isabeti veriyor ve bu alanda en kötü 5. takım konumunda. Dolayısıyla şimdi eksik uzun rotasyonumuz nedeniyle gömülmeye kalkıp, perimetre savunmasını boşlarsak Kızıl Yıldız bu belirttiğim isimlerle bizi üzebiliri…