25 Şubat 2024

MAÇ ÖNİZLEMESİ: Fenerbahçe Beko – Zalgiris Kaunas

Turkish Airlines Euroleague 30. hafta mücadelesinde temsilcimiz Fenerbahçe Beko, Ataşehir’de Zalgiris Kaunas‘ı konuk edecek.

24 Mart Cuma günü saat 20:45’de başlayacak ve S Sport’dan canlı olarak yayınlanacak karşılaşmanın önizlemesini gelin her zaman olduğu gibi birlikte hazırlayalım, keyifli okumalar.

İç-Dış Dengesi

Karşımızda ligin en iyi savunmalarından biri olacak, bunu kesinlikle unutmamız gerekiyor… Litvanya ekibi maç başına 77.5 sayıya izin veriyor ve bu alanda en iyi 4. takım konumundalar. Fenerbahçe Beko ise maç başına bulduğu 84.1 sayı ile ligin en çok skor üreten 5. takımı konumunda. Bu avantajımızı sahaya yansıtabilmemiz adına en önemli konulardan birisi iç-dış dengesi olacak. Özellikle Pierre’in olmadığı bir günde çember altı üretimini ve sırtı dönük oyunları unutmamak lazım. Burada Motley’e her zamanki gibi çok iş düşecek. Karşısında kendisi gibi enerjik ve atletik bir isim olan, blok tehditi yüksek Hayes olacak fakat aynı zamanda erken faul problemine girmesiyle bilinen bir uzun ve Motley’nin de bu tarz uzunları ne kadar iyi cezalandırabildiğini biliyoruz. Calathes ve Guduric’in Motley’i doğru zamanda doğru yerde topla buluşturmaları kritik önem taşıyacak. Bir diğer önemli konu da tabi Hayes-Davis ile Bjelica’nın sırtı dönük oyunlarını kullanmamız hatta Bjelica’nın pas yeteneklerini de kullanarak artık buradan da oyun kurmayı geliştirmemiz olacak. Bunu yapabilirsek zaten dışarıdaki etkili silahlarımız da daha rahat devreye girip, boş ceza atışları ya da penetre için alanlar bulmaya başlayacaklar. Zalgiris’in sert ve disiplinli savunmasını bu şekilde içeri dışarı çalıştırabilirsek dirençlerini kırabiliriz.

Forvetler ve Ribaundlar

Bu sezon en büyük dertlerimizden birisi ribaundlar kuşkusuz ve maalesef istatistiklerden bağımsız olarak temsilcimizin karşısında kim çıkarsa çıksın bu alanda kendisini aşıyor. Pierre’in yokluğunda ise bu alanda biraz daha sorun yaşamamız yüksek ihtimal. Evet Zalgiris özel bir ribaund takımı değil, kağıt üstünde istatistikleri bize yakın fakat özellikle forvetleri ile hücum ribaundlarda can yakabildiklerini bir çok kez gördük. Smits, Butkevicius, Ulanovas, Brazdeikis, Polonara gibi isimler bu alanda kesinlikle hafife alınmaması gereken isimler. Bizim de Hayes-Davis, Bjelica, Booker, Biberovic ile forvet rotasyonunda geri adım atmamız gerekecek. Tabi Hayes’in de çok iyi hücum ribaundu alan bir 5 numara olduğunun altını çizelim. Dolayısıyla forvetlere konsantre olup onu box-out etmemek, direkt topa gitmeye çalışmak canımızı sıkabilir. Özetle maç boyunca takım olarak ribaundlara konsantre olmalı ve onların güçlü, sert, savaşçı forvetlerine karşı pota altında geri adım atmayıp ribaund üstünlüğünü vermemeliyiz.

Dorsey ve Edwards

Guard rotasyonunda kağıt üstünde derin bir rotasyona sahip olsak da özellikle 1 numara konusunda Calathes’in alternatifinin olmadığını kabul etmek lazım… Belki de kadroda onunla bu görevi paylaşması beklenen ilk isim Wilbekin’di ama ondan da bu maçta faydalanamayacağız. Dolayısıyla Guduric’in 1 numarada çok daha fazla süre ve sorumluluk alacağı bir maç olacaktır. Tabi bu durumda skor üretimi, bitiricilik ve dış şutlar gibi konularda da Sırp yıldızın yerine birinin sahneye çıkması gerekecek. Çünkü sezon boyunca gördük ki hem organizasyonu hem de skor üretimini ona bırakmaya kalkmak haksızlık oluyor ki zaten başarılı da olamıyor. Son maç erteleme olduğu için kadroda yer alamayan Dorsey bu maçta kilit isimlerden birisi olabilir. Bir önceki maçta ritmini bulmaya başlamıştı ve özellikle dış şutları, dribbling üstünden kendi skorunu bulabilmesi ve açık alandaki etkinliği ile koç Itoudis’in elini Wilbekin’in yokluğunda rahatlatabilir. Edwards da onun en büyük yardımcısı olacak. Dorsey’nin gelmesiyle beraber Euroleague’de süreleri azalsa da BSL’de bulduğu süreleri iyi değerlendirdi, ritmini kaybetmedi ve bu maçta Zalgiris’in sert savunmasını delmek adına Dorsey gibi onun da birebir etkinliğine ihtiyaç duyacağız.