29 Mayıs 2024

Euroleague 30. Hafta: Fenerbahçe Beko – Zalgiris Kaunas Önizleme

Euroleague 30. Hafta mücadelesinde temsilcimiz Fenerbahçe Beko, evinde Litvanya ekibi Zalgiris Kaunas’ı ağırlayacak.

Fenerbahçe Beko, kritik Bologna ve Barcelona mücadelelerini kazandıktan sonra düşüşe geçmişti. Son 2 haftada alınan mağlubiyetler, temsilcimizin ilk 4 ihtimalini oldukça düşürdü. Zalgiris Kaunas ise kötü başladığı sezonda oldukça iyi toparlanarak Play Off hattına girdi. İki ekibin de sıralamada yükselebilmek adına parkeye çıkacağı mücadelede, kazanan taraf birçok avantajı elde etmiş olacak. İlk 4’ün dışında kalan ve 2 galibiyet farkını son 4 haftada kapamaya çalışacak olan Fenerbahçe Beko’nun bu mücadele öncesinde hata lüksü bulunmuyor. Fakat ekibimizdeki sakatlıklar da, can sıkan detaylardan biri olarak gözüküyor.

Fenerbahçe Beko’da Sakatlıklar Arttı

Fenerbahçe Beko, kritik iki mücadeleyi kazanmasına rağmen aynı önemdeki iki maçı da kaybetti. İç sahada Bologna ve Barcelona galibiyetleri geldi. Fakat deplasmanda Maccabi ve Valencia’ya mağlup oldular. Dört maçta çıkarılan iki galibiyet, temsilcimizin ilk 4’ün uzağında kalmasına neden oldu. Bunun yanı sıra sakatlık haberleri de can sıkan diğer detaylar oldu. Fenerbahçe’de Barcelona maçında sakatlanan Dyshawn Pierre ile birlikte, Wilbekin de sakatlar kervanına katıldı. Başarılı oyuncunun Zalgiris maçında oynayamayacağı açıklandı. Yeni transfer Tyler Dorsey’in de sakatlığına rağmen süre bulması bekleniyor. Eksikler iki olmuşken, temsilcimizin daha kısıtlı rotasyon ile parkeye çıkacağını söyleyebiliriz. Yine de Zalgiris karşısına favori taraf olarak çıkıyorlar.

Zalgiris İlk 8’e Girmeyi Başardı

Zalgiris Kaunas kanadına baktığımızda, oldukça fizikli bir ekip görüyoruz. Sezon başından bu yana fizik anlamında üst seviye bir ekip olmayı başaran Litvanya ekibi, bu avantajı eksik Fenerbahçe Beko karşısında da kullanmaya çalışacak. İlk 8’in son sırasında kendilerine yer bulmayı başardılar. Baskonia ile aynı galibiyet sayısına sahip durumdalar. Bir maç eksikleri ile iki ekibin de 15’er galibiyeti var. Fenerbahçe’ye kaybetmeleri durumunda, galibiyet sayıları eşit kalmaya devam edecek. Dolayısıyla Zalgiris, fiziksel üstünlüğünü 40 dakikaya yayarak Fenerbahçe’ye zorluk çıkarmaya çalışacak. Deplasmanlarda oldukça kötü bir karneleri olmalarına rağmen, sürpriz yaparak İstanbul’dan galibiyet ile dönmek isteyecekler. Geçtiğimiz hafta Olympiakos’u oldukça zorlamalarına rağmen sahadan 74-72 mağlup ayrılmışlardı. Aynı zorluğu Fenerbahçe Beko’ya çıkarmaları da mümkün gözüküyor.