12 Temmuz 2024

Maç Önİzlemesi: Anadolu Efes – Maccabi Tel Aviv

Turkish Airlines Euroleague 26. hafta mücadelesinde temsilcimiz Anadolu Efes, güvenlik sebebiyle İstanbul yerine Letonya’nın Riga kentinde oynanacak maçta Maccabi Tel Aviv ile karşılaşacak.

8 Şubat Perşembe günü saat 20:30’da Arena Riga’da oynanacak karşılaşmayı basketbolseverler her zamanki gibi S Sport ekranlarında izleyebilecekler.

Karşılaşma öncesi temsilcimizin 10-15 ile 16. sırada, Maccabi’nin ise 13-12 ile 10. sırada olduğunu hatırlatalım ve gelin birlikte Anadolu Efes‘in nasıl galibiyete ulaşabileceğine bir göz atalım. Keyifli okumalar.

Hücum Ribaundları Can Yakabilir

Maccabi ligin en ribaundçu takımlarından birisi. Özellikle rakiplerin pota altında çok daha etkililer. Nitekim maç başına 13.3 hücum ribaundu ile ligin lideri olduklarının altını kalın şekilde çizelim. Temsilcimiz ise rakiplere sadece 9.9 hücum ribaundu veriyor maç başına. Bu alışkanlığımızı sürdürerek onlara ikinci şans sayıları vermememiz savunma direncimizi korumamız ve tempoyu kontrol etmemiz adına kritik olacak. Nebo, Sorkin, Colson, Rivero dörtlüsünden en az ikisi, bazen üçü birden sahada olabiliyor. Bu isimlere dikkat etmemiz, onları tutan oyuncularımızın topa hamle yapmadan önce box etmesi kritik önem taşıyor.

Asist-Top Kaybı Oranı

Maccabi her ne kadar maç başına 19.4 asist ile ligin en iyi üçüncü takımı olsa da aynı zamanda maç başına 13.0 top kaybı yapan, bu alanda da ligin ortalamasının altında olan bir takım. Bu zaaflarını ise çaldıkları toplarla kapatmaya çalışıyorlar ki maç başına 7.2 top çalma ile o alanda da ligin üçüncüsü konumundalar! Dolayısıyla bizim hem 17.6 asist ortalamamızı Larkin ve Thompson liderliğinde yukarı çekmemiz hem de topun değerini bilerek oynamaya devam etmemiz gerekecek. Bu maça kadar ortalamada sadece 11.1 top kaybı yaptık ve toğun değerini en iyi bilen 2. takım konumundayız!

3 Sayı Savunması

İsrail ekibi maç başına 86.2 sayı ile en skorer 2. takım olsa da yay gerisinden üst seviye bir takım değil. Yüzde 36.5 ile ligin en kötü 7. takımı konumundalar, yani lig ortalamasının altında kalıyorlar! Ancak maalesef biz de bu alanda, yani savunma tarafında sıkıntı çeken bir takımız. Maç başına yüzde 39.4 ile üçlük isabeti buluyor rakipler bize karşı, en kötü 2. takımız bu alanda! Maccabi gibi lig ortalamasının altında bir yüzdeyle üçlük atmasına rağmen 86.2 sayı ortalaması tutturmuş bir takıma, yüzde 35-40 baremine çıkma izni verirsek kazanmamız zorlaşır. Blatt, Baldwin, Webb, Colson gibi isimlerin ritim bulmasına engel olmalıyız yay gerisinden.