30 Eylül 2023

Kyle Kuzma’nın Talipleri Netleşiyor

Los Angeles Lakers tarafından 2017 NBA draftinde 27. sıradan seçilen Kyle Kuzma, 2021 yazında takas olduğu Washington Wizards’da bu sezon geride kalan 23 maçta 20.6 sayı, 7.7 ribaunt ve 3.6 asist ortalaması yakalayarak kariyerinin en verimli sezonunu geçirdi.

Buna karşın Washington Wizards sezonun dörtte birlik bölümünü geride bıraktığımız şu günlerde takımın yıldız ismi Bradley Beal’den istenen verimi sakatlıkların da etkisiyle alamadığı için geçen sezona oranla kötü bir performans sergiledi.

The Athletic’ten Shams Charania’nın raporuna göre kariyerinin en iyi sezonunu geçiren ve takımın sayı lideri olan 27 yaşındaki Kuzma, takımdan ayrılmaya sıcak bakıyor.

Koleji Utah’da okuyan deneyimli kanat oyuncusu içinse, ilgili haberde belirtildiği üzere, Atlanta Hawks ve Phoenix  Suns pusuda bekleyen takımların başında.

Suns kanat rotasyonundaki açıklara karşın halen son üç sezondaki devamlılığını sergilerken, Atlanta Hawks ise yaz döneminden beri takımdan göndermeyi düşündüğü John Collins’in yüklü kontratından kurtulmanın derdinde.

İki ekibin yanı sıra kanat rotasyonunda eksikleri bulunan Miami Heat de Kyle Kuzma gibi çift yönlü oynayabilen kanat oyuncusuna ihtiyaç duyan takımlar arasında.

Analiz

Kuzma altıncı NBA sezonunda şu ana kadar ilk sezonki performansına oranla kendisinden beklenen çıkışı sergileyemedi. Bunda oynadığı takımlarda rol dağılımının önemli etken olduğu ortada. Kariyerine ilk turun sonlarında seçilerek başlayan kanat oyuncusu Lakers’da geçirdiği dört sezonda oldukça inişli çıkışı bir grafik sergilerken, takım o dönemde ciddi kimlik değişimi yaşadı.

Son iki sezon Wizards’da iyi işler ortaya koyan çift yönlü kanat oyuncusu bu süreçte kariyerinin başlarınndan onun için en önemli soru işareti olan devamlılık sorunlarını aşmayı bildi.