1 Mart 2024

Maccabi Tel Aviv’in Yıldız Uzunu Nikola Vujcic’e Büyük Onur

KK Split altyapısından yetişen ve Maccabi Tel Aviv ile Turkish Airlines EuroLeague’de 2003 ve 2004 sezonlarında şampiyonluk sevinci yaşayan Hırvat uzun Nikola Vujcic, EuroLeague yönetimi tarafından onur listesine alındı.

2009-10 sezonunda ülkemizde Anadolu Efes formasını da terleten Hırvat basketbol adamı halen İsrail ekibi Maccabi Tel Aviv’de genel menajerlik görevinde.

Konuyla alakalı olarak geçtiğimiz günlerde EuroLeague’in resmi sitesine demeç veren 44 yaşındaki basketbol adamı şunları dile getirdi:

“Maccabi kariyerimde her zaman özel bir yere sahip. Oradaki taraftarlarla özel bir ilişkim var. Orada oynadığım dönemde en üst seviyede rekabet etme şansı yakaladım. Dünyanın en iyi koçları ve oyuncularıyla birarada çalışma fırsatı yakaladığım için şanslı görüyorum. Maccabi ile geçirdiğim 7 sezonda dört final four oynadım ve bunların ikisinde şampiyonluğa ulaştık.”

Maccabi’de kazandığı ilk EuroLeague şampiyonluğunda Final Four’a ev sahipliği yapan o zamanki ismiyle Nokia Arena’daki atmosfere değinen Vujcic, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı.

“Skipper Bologna ile Nokia Arena’da oynadığımız finali unutamam. Salonda 10 bini aşkın taraftar vardı. Kazanmak için tek yapmamız gereken topu çemberin içinden geçirmekti. Bizim için inanılmaz bir geceydi. Üzerinden 20 yıla yakın zaman geçmesine karşın her detayı hatırlıyorum.”

O dönemde EuroLeague’de fırtınalar estiren Maccabi Tel Aviv’in kadrosunda Avrupalı Jordan lakabıyla ünlenen Anthony Parker başta olmak üzere şu anda takımın başında görev yapan Odet Kattash da yer alıyordu.

Nicola Vujcic’in takımdan ayrılması ve altın jenerasyonun kaybolmasıyla Maccabi için işler 2004 yılından sonra giderek zorlaştı. Arada David Blatt’ın başta olduğu 2013-14 sezonun Real Madrid’i yenerek bir kez daha şampiyon olan İsrail temsilcisi, o tarihten bu yana final four’a yükselemedi. Son olarak geçen sezon Ukrayna savaşının etkisiyle Rus kulüplerinin aldığı yaptırımlardan ötürü play-off oynayan Maccabi günümüzde ise yeniden yapılanma yolunda.

“O zamanlar çok özel bir oyuncu grubuna sahiptik. Şimdi de bunu başaracak kalitede bir kadroya sahibiz.

Euroleague.net