Kareem Abdul-Jabbar: “Bazı oyuncular Aşı olmayarak Herkesin Hayatını Riske Atıyor”

Posted by

NBA efsanesi Kareem Abdul-Jabbar, bir aydan kısa bir süre içinde başlayacak olan yeni sezon öncesinde kovid-19 aşısını yaptırmayı reddeden oyuncuları eleştirdi.

Abdul-Jabbar, aşı olmak istemeyenlerin başkalarını tehlikeye attığını ve ısrar ederlerse kulüplerinin onları barındırmaması gerektiğini söyledi.

İşte Abdul-Jabbar’ın konuyla ilgili Rolling Stone’a söyledikleri:

“NBA, tüm oyuncuların ve personelin aşı olması konusunda ısrar etmeli veya onları gerekirse aşı olmayı ret edenleri takımdan çıkarmalı. Durumun ciddiyetini kavrayamadıkları veya gerekli araştırmaları yapamadıkları için takım arkadaşlarının, personelin ve taraftarların sağlığını ve hayatını riske atmak isteyen oyunculara yer yoktur. Özellikle aşı inkarcıları hakkında samimiyetsiz bulduğum şey, onların immünolojiye ve diğer tıp uzmanlarına karşı sergiledikleri küstahlıklarıdır. Yine de, çocukları hasta olsaydı veya acil tıbbi tedaviye ihtiyaçları olsaydı, aynı uzmanların onlara yapmalarını söylediklerini tam olarak ne kadar çabuk yaparlardı?”

Eurohoops

Brooklyn Nets yıldızı Kyrie Irving, aşı yaptırmakta tereddüt eden oyunculardan biri oldu. Irving’in Instagram’da aşı karşıtı komplo teorisyenlerini yakından takip ettiği ve beğendiği bildiriliyor. Irving, NBPA’nın başkan yardımcısı ve aşıya karşı çıkan oyuncular arasında lider olduğu belirtiliyor.

New York ve San Francisco merkezli kulüplerde oynayanlar dışında, kovid-19 ile ilgili yerel güvenlik yasaları ve düzenlemeleri nedeniyle NBA oyuncularının aşı olması gerekmeyecek. Bu takımlar arasında New York Knicks, Brooklyn Nets ve Golden State Warriors yer alıyor. ESPN’e göre, bir oyuncunun yalnızca “onaylı bir tıbbi veya dini muafiyet” alması durumunda aşı yaptırmak zorunda kalmama olasılığı bulunuyor.

Golden State Warriors forveti Andrew Wiggins, aşı olmamak için, dini nedenlerle muafiyet talebinde bulundu ancak NBA tarafından reddedildi.