Yaz Dönemi Masalları: Golden State Warriors

Posted by

Golden State Warriors yaz dönemini oldukça sakin geçirdi. Serbest oyuncu pazarında en kayda değer hamleleri eski yıldızları Andre Iguodala’yı kadroya katmak oldu. Bunun yanında takımın çekirdeğini oluşturan Stephen Curry, Klay Thompson ve Draymond Green üçlüsü bir sene daha yaşlandı. Warriors beş sezon üst üste NBA finali oynadıktan sonra son iki sezon yaşanan sakatlıkların da etkisiyle play-off resminin dışında kaldı. Başarılı koç Steve Kerr için bu yıl takımı play-offa sokmak bir zaruret olacak.

Philadelphia 76ers’da süren Ben Simmons sorunu, birçok kişinin Simmons’ın Golden State Warriors’a heyecan verici bir katkı olacağına inanmasına neden oldu. Yetenek seti Draymond Green’e benzeyen yıldız oyuncunun ismi sıkça Warriors ile anıldı. İkisi de topu yere indirebiliyor, oyun oynayabiliyor ve sahada 1-5 pozisyonları savunabiliyor. Green’de Ben’de olmayan şeyse şut tehdidi. Green, hücum cephaneliğine iyi bir dış şut eklemeyi öğrendi. Bu, Simmons’ın son birkaç yılda geliştirmediği bir şeydi. Süper star Stephen Curry’ye Simmons konuşmasının neden ilerlemediği sorulsa, ilginç bir fikir ortaya koyuyor.

Yaşlanan Çekirdek İçin Tehlike Çanları Çalıyor

Curry, takımın yaz döneminde serbest oyuncu pazarındaki hareket eksikliğinden dolayı hüsrana uğramış olabilir. Kendisi 33 yaşında, Klay Thompson ve Draymond Green ise 31 yaşında. Yaşlanan Warriors çekirdeğinin şampiyonluk penceresi yakında kapanıyor olabilir. Curry’nin sağlığına ve Thompson’ın sakatlığından nasıl kurtulduğuna bağlı olarak önlerinde dördüncü şampiyonluğu kazanmak için 2-3 sezon kaldı. Play-off mücadelesi veren diğer takımlar da kadrolarını iyileştirdiğinden, işleri her geçen gün zorlaşıyor.

Curry, katıldığı “Brother From Another” potcastinde Warriors’a kimi almak istediği hakkında doğrudan isim vermese de yönetimin Bradley Beal’in Washington’daki durumunu yakından izlediği ortak bir görüş. Beal harika bir normal sezonu geride bıraktı. Ancak play-offlarda sakatlığından ötürü beklentilerin altında kaldı. Russell Westbrook, Kyle Kuzma, Kentavious Caldwell-Pope ve Montrezl Harrell için Lakers’a gitti. Bu eklemeler Wizards’ı play-off potasına sokar mı bilinmez, ama kritik soru Beal’in başka bir yeniden inşa sürecinden geçmek için sabrı olup olmadığı. Yıldız ismin kontratı 2023 yazında sonlanacak ve bu sezon Washington Wizards’ın yeni nüvesiyle elde edeceği derece onun geleceği hakkında belirleyici olacak.

Beal ve Simmons’n Artıları

Beal’i Warriors kadrosuna eklemek, ligin geri kalanına önemli bir mesaj göndermek olacaktır. Beceri seti olarak Klay Thompson ile benzerlik gösterse de aslında Beal Thompson’a oranla potaya atakları ve çember çevresindeki bitiriciliğiyle çok daha atletik bir oyuncu.  

Ben Simmons’ı kadroya eklemek Stphen Curry’yi topsuz oyunda daha çok kullanıp en azından play-offlarda daha diri kalmasını sağlayabilir. Fakat Simmons için Andrew Wiggins ve James Wiseman’ı bırakmaya değer mi? Wiggins istikrar yakalayamadı ama yavaş yavaş Warriors sistemine alışıyor., Wiseman ise hala birçok avantaj sunuyor ve daha fazla gelişmek için halen zamanı var.

Golden State Warriors yönetimi yakında karar vermeli, yoksa Steph, Klay ve Draymond bir şampiyonluk daha kazanma şansını kaybedecek.