18 Nisan 2024

Jeff Bezos Phoenix Suns’a Talip Oldu

Hakkında yürütülen soruşturmada, çalışanlarına karşı ırkçı ve cinsiyetçi dil kullanmaktan suçlu bulunan ve bir yıl hak mahrumiyeti yanı sıra 10 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilen Robert Sarver, geçtiğimiz gün Phoenix Suns ve Phoenix Mercury’deki hisselerini satacağını duyurmuştu.

Bu haberin ardından dünyanın en zengin iş insanlarından Jeff Bezos’un da aralarından bulunduğu birçok milyarder Phoenix Suns’a talip oldu.

ESPN’in haberine göre, olası alıcılar listesinde bazı önemli isimler var. Amazon’un eski başkanı ve CEO’su Jeff Bezos, eski Disney CEO’su Bob Iger, Oracle kurucu ortağı Larry Ellison ve Washington Wizards azınlık valisi Laurene Powell Jobs Suns’ı satın almakla ilgileniyor.

Suns, 2021’de Forbes tarafından yayınlanan rapora göre 1,8 milyar dolar değerindeydi. Jeff Bezos, şu anda Forbes milyarderler listesinde 142 milyar dolarlık servetiyle dördüncü sırada.

Robert Sarver alıcıyı kendisi seçecektir. Ancak, NBA yönetiminin takımın yeni sahibini onaylaması gerekecek. Suns’ın satışı gerçekleşirse, bu, son yıllarda bir NBA takımının üçüncü satışı olacak. Utah Jazz 2020’de 1,66 milyar dolara, Minnesota Timberwolves ve Lynx ise 2021’de 1,5 milyar dolara el değiştirmişti.