30 Mart 2023

Kevin Pangos: “Kimya En Önemli Şey”

Geçtiğimiz sezon İtalya Lega Basket Serie A’da şampiyonluğa ulaşan ve önümüzdeki sezon için Turkish Airlines EuroLeague’de final four hedefleyen Olimpia Milano’da yeni transfer Kevin Pangos basına tanıtıldı.

Kanadalı gard, 2020-21 sezonunda Zenit ile EuroLeague’de son 8’e kaldıktan sonra geçen yaz NBA takımlarından Cleveland Cavaliers’a imza atmıştı. NBA’de beklediği süreleri bulamayan Pangos, sezon ortasında serbest kalmış ve CSKA Moskova ile anlaşma noktasına gelmişti. Ancak bu noktada Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından CSKA Moskova transferi suya düştü.

Deneyimli gard, yeni transferler Stefano Tonut, Johannes Voigtmann ve Deshaun Thomas ile birlikte basına tanıtıldığı toplantıda, EuroLeague’de başarının anahtarının takım kimyasından geçtiğini belirtti.

“Kimya en önemli şeydir, zor zamanlarda sizi destekleyen şeydir. Bir sezonda herkes için her zaman inişler ve çıkışlar vardır. Önemli olan kimya ve dayanıklılıktır. Sonunda, fark minimumdur. Bir galibiyet size playoff’u verebilir veya vermeyebilir, size Final Four’u verebilir veya vermeyebilir. Farklılıklar sonsuzdur.”

Olimpia Milano’ya transfer olduğu için mutlu olduğunu ifade eden deneyimli gard, takımda daha önce Barcelona ve Zenit yıllarından aşina olduğu yüzler olduğunu belirtti.

“Harika Bir Takıma Geldim”

“Harika bir organizasyon buldum, herkes süper motive ve nazik, sizi elinizden gelenin en iyisini yapacak bir konuma getiriyorlar. Özel bir şeyi başarmanın koşulları olduğuna inanıyorum. Kariyerim için en iyi çözümü arıyordum ve CSKA’da neler olduğu konusunda belirsizlikler yaşadım ve sonra işler doğru gitti.”

“Yollarımızın bizi nasıl bir araya getirdiği inanılmaz. Naz, Billy, Brandon iyi adamlar ama benim için aynı zamanda çok iyi arkadaşlar. Bu sahada bize yardımcı olacak.”

Kevin Pangos, bu sezon, yaz döneminde takımdan ayrılan Sergio Rodriguez’in boşluğunu doldurmaya çalışacak. Deneyimli gard, onun Olimpia Milano’daki mirası hakkında şunları söyledi:

“Bir oyuncu ve bir insan olarak Chacho’ya kariyerinde yaptıklarından dolayı büyük saygı duyuyorum. Ama oyuncular olarak farklıyız ve yüzleşme konusunda endişelenmiyorum, sadece kendim olmayı ve en iyi silahlarımı kullanmayı düşünüyorum.”

Geçtiğimiz sezon Cleveland Cavaliers’da kendisi için ideal ortamın olmadığını dile getiren Kanadalı gard, NBA’de başarılı olabilmek için birçok koşulun bir arada gerçekleşmesi gerektiğine inanıyor.  

“Bunun bir özellik veya kişilik meselesi olduğunu düşünmüyorum. Bu bir fırsata sahip olma ve onu kullanabilme meselesidir. Bazen mümkün olmuyor çünkü takımdaki şartlar ideal değil. O zaman NBA’deki yeteneğin ulaşılmaz görünebileceği açık ama Avrupa’da da yetenek olduğunu garanti ederim.”

Olimpia Milano